Když biomanželka čte Biomanželku

biomanzelka_perex_1.jpg Tajně jsem si Biomanželku přála k Vánocům. Nakonec se nám doma objevila dříve. Dostal ji muž od mých kamarádů. Brala jsem to jako malinkatou zradu, a tak jsem si ji alespoň jako první přečetla. Obsah mi byl známý už před prvním otevřením knihy. Není divu. Jsem bionadšenec jako poleno, a tak mi zkrátka neunikne nic, co je bio - Biomanželku od Viewegha nevyjímaje.  

Po prvních stránkách jsem si vzpomněla na tvrzení jednoho nejmenovaného kritika, že Viewegh je nejlepší česká spisovatelka. Asi to tak bude. Jeho nabourávání do ženské mysli mě chvílemi šokovalo. 

Celá kniha je vyprávěna z pohledu duly Mojmírovy manželky Hedviky. Mojmír Hedviku miluje  - lépe řečeno by měl doma raději její staré já, do kterého se zamiloval před lety, když si ji jako Popelku odvezl na svůj pomyslný zámek. Hedvika Mojmíra zřejmě také miluje, ale nějak jí na něj nezbývá čas. Při čtení knihy se s ní vydáváme na cestu vedoucí od stavby domu bez patogenních zón přes realizaci přírodní zahrady, vlastnoručně ušité menstruační vložky, čůrokap, mateřské centrum, bioklub, domácí vyučování až po adopci na dálku. To vše nám servíruje dula, která se stala součástí jejich domácnosti. Mimochodem - Mojmír dulu nesnáší. 

Překvapilo mě, že v knize jsou použity reálné odkazy, všechny pěkně na správných místech. To jen dokazuje Vieweghovo prohlášení, že se jedná o román částečně autobiografický. Všechny indicie svědčí o tom, že jeho žena Veronika bio filozofií určitě žije. Jak se říká, za vším hledej ženu. Jak jinak by autor věděl o biomekce Toulcově dvoře (ostatně právě Veronika byla kmotrou Bioabecedáře Hany Zemanové a hádejte, kde proběhl křest ;-)? Odkud by znal jakýsi ekonávod pro domácnost a osobní hygienu z nakladatelství Revolver Revue (mimochodem výborný)? Kde by se doslechl o kontryhelu, když nebyl těhotný ani nekojil? Jak by se doslechl o Vrchlabí, bachovkách, kojicí poloze tanečníka a tak dále a tak dále. Zřejmě bude mít všechno pěkně odžito.  

Několik pasáží mě rozesmálo nahlas. U několika pasáží mě zamrazilo. Třeba když knižní biomanželka Hedvika připravuje dětem v Mateřském centru biosvačinky a představuje si, jak zdravá strava prochází dětským střívkem a jako kartáč je čistí od všeho, co tam nemá být. Jak tahle biosvačinka nezahltí jejich jatérka zbytečnými chemikáliemi. Ruku na srdce, milé Bioženy. Nepředstavujete si to tak někdy?

Zuzana Čítková (zuzana.citkova@greenmarketing_cz)

 

Biomáma na Facebooku. 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,