Jógou proti splínu

Amy Weintraubová žijící v Tusconu v Arizoně strávila deset let na antidepresivech. „Meditovala jsem intenzivně již od roku 1970, ale přesto jsem byla v depresi,” říká 58letá jogínka a odhodí své blond kudrliny z obličeje. Podle jejího terapeuta byly vyhlídky na vysazení léků mizivé.  

Tento názor Weintraubová sdílela do roku 89. Tehdy začala s jógou a celým jejím spektrem, včetně pranájámy, krijí, vizualizací, manter a hluboké relaxace. Během osmi měsíců se cítila natolik stabilně, že navrhla svému terapeutovi vysazení medikamentů.

Deprese - nedostatek prány

Weintraubová se jako zakladatelka LifeForce Yoga Healing Institute dlouhodobě angažuje v oblasti jógy a psychického zdraví a před pěti lety vydala vyhlášenou knihu Jóga pro depresi. Podotýká však, že ne každého jóga vysvobodí od chemie. Přesto se od sedmdesátých let rozrůstá výzkum dokazující pozitivní vliv jógové praxe na psychiku a zároveň se zintenzivňuje prolínání principů jógy a psychoterapie.

Klíčové studie například ukazují, že jóga snižuje hladinu kortisolu, který se uvolňuje při stresu, a dále podporuje vylučování endorfinů navozujících příjemný pocit. Vědci také zjistili, že jógová praxe vmozku zvyšuje hladinu kyseliny gama-aminomáselné —neurotransmiteru, který brzdí neovladatelný stres a jehož nedostatek je spojen sněkolika psychickými a neurologickými poruchami včetně úzkosti, deprese, nespavosti a epilepsie.

Weintraubová definuje depresi jako nedostatek prány nebo životní energie a zapomenutí naší esence, toho čím v nitru jsme. Pro navýšení prány a zároveň posílení srdeční čakry, která je během deprese oslabena, doporučuje záklony - od regeneračních pozic jako šavásana s podloženým torzem, až po aktivnější pozice velblouda (uštrásana) nebo kola (urdhva dhanurásana). „Pro to, aby protékala energie tělem, je moc důležité dýchat,” tvrdí a klade důraz na kombinaci ásany, pránájámy a krijí.

Kontrolou dechu totiž můžeme vědomě korigovat dýchání od rychlého a povrchního, které aktivuje sympatické nervy, k hlubokému, břišnímu podněcujícímu parasympatické nervstvo zodpovědné za relaxaci organismu.

Krije, mantry a vizualizace – pomocníci vboji s depresí

Podle Weintraubové podpoří efektivně průtok prány tělem jakákoliv stimulace sluneční pleteně - nervového svazku mezi koncem hrudní kosti a pupíku. „Praktikování krijí, při nichž se stahuje a uvolňuje břicho, je velmi účinné na léčbu deprese. Myslím si, že jsou to právě ony, které mě udržují aktivně zdravou,” říká a dodává stranou, že krijím by se kvůli kontraindikacím měl člověk učit pod dohledem učitele.

Do svých hodin zahrnuje Weintraubová i vizualizace a zvuk, a to nejen ve formě manter. „Naše těla jsou z osmdesáti procent tekutiny, a pokud ze sebe vydáte óm, vibrujete tak celým tělem,” vysvětluje.

Ve své praxi se například setkala s případem autistického chlapce, který se zpíváním manter energeticky sladil se svým terapeutem a dokázal takto navázat oční kontakt.

Weintraubová si je vědoma faktu, že se praxe ásan zdá být nemyslitelná během těžké deprese, ale i tehdy se dá jóga přizpůsobit. „Potřebujete jednoduše jógovou praxi, která vás uspokojí tam, kde zrovna jste,” říká. „Pokud nemůžete vstát z postele, začněte v ní. Vezměte si polštář, podložte si s ním torzo a otevřete hrudník. Možná se s jógou střetnete skrze dech, zapisováním si do deníku, jak vaše psychické rozpoložení vypadá, jak zní, kde v těle se nachází.”

Nabádá také k naslouchání mysli i tělu, avšak varuje před ztotožňováním se s náladami. Během cvičení vyzývá studenty k sledování svých pocitů a dechu, aby se naučili monitorovat a vnímat bolest bez toho, aby se s ní ztotožňovali. “Postupně si uvědomují: ‘Já nejsem jen tohle,’” vysvětluje. „Jóga nám otevírá portál do tohoto prostornějšího rozměru našich identit”, dodává Amy Weintraubová na závěr.

Martina Čermáková, volná novinářka a instruktorka jógy, JÓGA DNES

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft únor rgt
Po Út St Čt So Ne
5           1 2
6 3 4 5 6 7 8 9
7 10 11 12 13 14 15 16
8 17 18 19 20 21 22 23
9 24 25 26 27 28 29  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Kuba: lehátko [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/...
Lidl již prodal 10 milionů porcí fair trade kávy,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,