Jak šetřit vodou v domácnosti i na zahradě

__sporn___sprchov___hlavice_1.jpg Na naší planetě je spousty vody. Vždyť moře a oceány zabírají větší plochu než země. Bohužel 99% vody na zeměkouli je voda slaná. Ta je sice příjemná ke koupání, ale pro použití v domácnosti nepoužitelná. Neustále rostoucí lidská populace si tedy musí vystačit s 1% vody.  

Nedostatek pitné a neznečištěné vody se v Česku zatím dramaticky neprojevuje.  Klimatologové se však shodují, že nás v budoucnu, následkem klimatických změn, čekají dramaticky dlouhá sucha a následně přívalové deště.

Spotřeba vody v Česku v posledních letech stagnuje a dosahuje průměru 120 litrů na osobu na den. To je sice o polovinu méně než spotřeba průměrného Američana, ale 15 x více než průměrná spotřeba na osobu ve třetím světě.

Nemá smysl se porovnávat se zeměmi, kde je vody akutní nedostatek. Ale běžná česká čtyřčlenná rodina spotřebuje za rok těžko představitelných 150 000 – 190 000 litrů pitné vody, takže existuje určitě mnoho možností jak v každé domácnosti ušetřit pěkných pár hektolitrů. Příjemnou stránkou šetření může být nejen vědomí, že děláme něco užitečného pro životní prostředí, ale i fakt, že můžeme ušetřit pěknou sumičku v rodinném rozpočtu za vodné a stočné.

Opakování, matka moudrosti

Říká se, že štěstí přeje připraveným. Pojďme si tedy projít jaké možnosti má každý ve snaze o snížení svojí spotřeby pitné vody. Některé jsou triviálně známé, což bohužel neznamená, že by se těmito radami všichni lidé řídili. Někdy pro to mají originální zdůvodnění: „Šetřit vodou nebudu, vodárny by jen zdražili cenu za kubík vody“. Cena vody sice opravdu roste, ale daleko pomaleji než můžeme ušetřit rozumným hospodařením s ní.

Začněme od maličkostí

p__kov___baterie.jpgPákové baterie nejen snižují výrazně spotřebu vody, ale až o 40% snižují spotřebu energie na ohřev teplé vody. Pokud tedy nepoužíváte solární energii na ohřev vody, kdy jak známo slunce nic nestojí, zcela určitě se vyplatí vyměnit staré kohoutkové baterie i na chatě či chalupě. Návratnost takovéto investice je velmi rychlá.

termostatick___bateri.jpgTermostatické baterie se, s ohledem na výši investice, na chatu, kde pobýváte 1 měsíc v roce, nevyplatí, ale do bytu nebo domu zcela určitě. Ušetří totiž dalších 50% vody a další elektrickou energii.

Dobrý nápad jsou i perlátory, které snadno namontujete na kohoutky a díky směšování vzduchu se vzduchem šetří pěkných pár litrů i hektolitrů vody za rok při minimální investici. Většina moderních kohoutků je perlátory již vybavena.

perl__tor.jpgUtržená šňůra od splachovadla nebo schovávání heroinu v splachovací nádržce WC byly sice častým námětem špatných i dobrých filmů, ale tyto nádrže jsou ukázkou neuvěřitelného plýtvání pitnou vodou.  Na jedno spláchnutí spotřebují totiž až 20 litrů vody, nemluvě o častém protékání tohoto splachovacích systému.  Kombinované WC s duálním splachováním dokáže dobře spláchnout s 6 i se 3 litry vody, a tak ušetřit další tisíce litrů vody ročně. Pokud nemůžete využít kombinované WC, lze použít splachovací tlačítko start/stop.  Mimochodem toto tlačítko jsem viděl původní v jednom bytě z roku 1937 a docela by mě zajímalo, proč je po válce všude nahradily ty splachovací nádrže u stropu.

__sporn___sprchov___hlavice.jpgÚsporné sprchové hlavice dnes stojí jen nepatrně více než neúsporné a šetří až 1/3 vody spotřebované pří sprchování díky efektivnější konstrukci rozvodu vody do jednotlivých sprchovacích otvorů. Jsou nejen úsporné, ale dělají sprchování i příjemnějším.

Další ukázkou plýtvání je koupání ve vaně. Taková horká vana je ve srovnání s daleko zdravějším sprchováním 3x náročnější na vodu i energii.  Já vím, do sprchy si nedáte svíčku, nepřečtete si tam noviny…, ale stejně dobře lze přeci relaxovat, rozjímat i číst v pohodlném křesle.

sprchov___kout.jpgMyčka na nádobí není rozhodně zadarmo, ale dokáže šetřit spousty vody i energie. Na jedno mytí potřebují moderní myčky pouze 12 litrů vody. V takovém množství neumyjete nádobí ve dřezu ani při maximální snaze vodou neplýtvat. Další úsporou i zde je energie za ušetřenou teplou vodu. Některé zdroje uvádějí, že pokud jste „single“ nebo jen malá rodina, že se myčka nevyplatí, ale osobně s tím nesouhlasím. Samozřejmě by měla být myčka při mytí plná.

Dešťová voda v domácnosti

Pokud stavíme, nebo rekonstruujeme dům,  je zcela na místě se zamyslet nad maximálním využitím vody dešťové. Ta může nahradit až neuvěřitelných 50% celkové spotřeby pitné vody vašeho domu. Dnes není nutné si představit využití této vody tak, že jí budeme chytat u okapů a nosit do domu v kýblech. 

Na trhu je nepřeberné množství nádrží na zachytávání dešťové vody, které se zapustí do země. Díky samostatnému rozvodu v domě je využití úplně stejné jako u vody pitné a dešťová voda nám teče vodovodním potrubím do míst, kde potřebujeme. Jen je vše nutné řešit tak, aby se nikdy nemísila s vodou pitnou. Součástí nádrže na zachycování dešťové vody může být i automatické přepínání, takže nemusíte složitě hlídat kolik vody je v nádrži. Při vyprázdnění nádrže se totiž vše automaticky přepne na používání vody pitné. Nutno podotknout, že nádrže mají filtry, které zachycují nečistoty přitékající ze střechy a okapových rour. Veškerá péče o takovéto zařízení se tak redukuje jen na občasné vyčištění filtrů, což je snadné.

rozvod_de____ov___vody.jpgDešťovou vodu můžeme používat na praní prádla, úklid, WC i zalévání zahrady.  V naší domácnost  jí používáme i na splachování, bez jakýchkoliv problémů.

Dešťová voda na zahradě

Využití dešťové vody pro zavlažování je prospěšně jak pro rostliny (není tak studená jak voda s vodovodu nebo ze studny), ale i pro rodinný rozpočet. Nicméně dešťová voda se dá využití na pozemku i jinak než jen na zavlažování zahradní hadicí nebo závlahou.

Vodu ze zpevněných cest nebo parkovacích stání je možno využít prostým vsakováním využitím zatravňovacích dlaždic namísto betonu nebo asfaltu. Voda se otvory v dlaždicích může vsáknout rovnou do půdy, kde pomalu prosakuje pod úrovní terénu do okolí a zavlažuje jej.

U větších betonových nebo asfaltových ploch se vyplatí tuto vodu opět zachytávat do podzemní nádrže na dešťovou vodu a dále využívat.

rozvod_de__tov___vody_1.jpgPřebytečnou vodu z podzemních nádrží můžeme využít pro plnění zahradních jezírek, které jsou, na rozdíl od bazénů, nejen ozdobou zahrady, ale i místem rozmnožování obojživelníků, vážek a různých užitečných druhů hmyzu. Při dostatečných rozměrech a hloubce může být takový rybníček i koupací.  Z vlastní zkušenosti dodávám, že koupání ve vlastním rybníku ve společnosti ropuch, pulců a vážek je k nezaplacení. A mimochodem nevěřte článkům, které tvrdí, že pro čistou vodu v zahradním jezírku potřebujete různé filtry, skenery a já nevím co ještě. Při dostatečné velikosti mělké zóny s rostlinami (min1/3) a dostatečné hloubce aby se voda nepřehřívala (180 cm), si rostliny sami s čištěním vody poradí. Náklady na takový rybník jsou potom oproti bazénu minimální při výstavbě i provozu.

zahradn___jez__rko.jpgPokud máme svažitou zahradu a půdu, která špatně drží vláhu, lze udržet déle vodu na pozemku pomoci tzv. svejlů (anglicky swale). Jsou to vlastně příkopy po vrstevnicích v terénu (min 40 cm hluboké) naplněné třeba listím. Jejich vzdálenost od sebe závisí na svažitosti pozemku. Čím je svah prudší, tím blíže u sebe by svejly měly být. Voda se při dešti nebo tání sněhu zachycuje v těchto příkopech.  A protože i voda pod zemí teče vždy z kopce, postupně se ze svejlů rozlévá do půdy po celé zahradě. Je až k neuvěření jak toto snadné opatření změní vláhové poměry na vaší zahradě.

swale.jpgVyužití šedivé vody

Šedá voda je odpadní voda z umyvadel, dřezů, vany, sprchy, myčky a pračky. Legislativa zatím její využití nijak neupravuje, ale technicky jí po přečištění můžeme znovu použít, např. ke splachování nebo zalévání. A není to nějaká hudba budoucnosti, takto je voda využívána i v nově zrekonstruovaném pražském eko hotelu Mosaic House.

Pár slov do pranice o kanalizaci

S využitím vody úzce souvisí i otázka kanalizace. Ta vlastně, za cenu mnohdy extrémních nákladů na její vybudování, odvádí vodu co nejdále do vás.  Již Viktor Hugo ve svých Bídnicích psal, že kanalizace je největší zločin lidstva. Čínský rolník ještě dnes ví, že lidské lejno je největší poklad a nosí si je, jako nejlepší hnojivo, každý den na své pole. Jistě lidí je dnes na světě mnohem více než v době Viktora Huga a asi těžko si dokážeme představit, jak si ráno zaběhneme z centra města se svým lejnem na pole na venkov. Ale taková domácí čistička odpadních vod napojená na vlastní kořenovou čističku u každého RD by alespoň v obcích nejen zamezila vynakládání zbytečných milionů na budování kanalizace, ale i zadržela co nejvíce vody tam, kde jí potřebujeme a využijeme.  Anebo využití  Eko toalet. Ale to jsme se dostali na jiné téma, které si nechme na jindy.

Cena vody

Říká se, že pitná voda je u nás drahá, ale když se rozhlédnu, jak se s ní u nás plýtvá, tak si to nemyslím. Utvrzuje mě v tom můj soukromý malý průzkum, ve kterém jsem zjistil, že až 90% lidí vůbec netuší, kolik vody za rok doma spotřebuje. Asi nejkřiklavějšími příklady nízké ceny pitné vody u nás bývají velké asfaltové parkoviště, které odvádí dešťovou vodu do kanalizace, aby na zavlažování trávníků kolem byla používána voda pitná. A rovněž plnění bazénů rodinných domů pitnou vodou.

Ne všichni se na tom, že je pitná voda u nás levná, shodneme. Ale téměř jistě se shodneme, že můžeme očekávat její další postupné zdražování. Náklady na budování vodovodů, které přivádí ze stále větší dálky neznečištěnou vodu, jsou enormní, a někdo je musí zaplatit. A ten někdo nebude nikdo jiný než zákazníci, tedy my. Možná i proto je správný čas se zamyslet, jak se zásobami pitné vody, které máme k dispozici, hospodaříme a jak dokážeme vodu zadržet a využít v krajině kolem nás.

Vystoupení ze zažitých stereotypů ve využívání vody se nám v budoucnu nemůže nevyplatit.  Ono totiž to, že vám doma přestane téci voda, nemusí být vždy jen tím, že někde prasklo potrubí nebo se rozbilo čerpadlo. To už však může být na šetření s vodou skoro pozdě.

Petr Dobrý – Zelená domácnost.com  www.zelenadomacnost.com

Zajímavé linky:

Zachycování dešťové vody

http://www.koncept-ekotech.com/technologie.asp?id_mid=113&id_bot=0&id_top=6

http://www.glynwed.cz/cs/vodni-hospodarstvi/nadrze-a-vyuzivani-destove-vody/priklady-sestav-podzemnich-nadrzi.html

vsakování dešťové vody

http://www.glynwed.cz/cs/vodni-hospodarstvi/problematika-destove-vody/vsakovani.html

http://www.glynwed.cz/cs/vodni-hospodarstvi/destova-voda-vsakovani/

Hospodaření s vodou na zahradě

http://www.ekozahrady.com/zavlazovani.htm

kořenová čistička odpadních vod

http://www.ekozahrady.com/korenova_cistirna.htm

zahradní jezírko

http://www.ekozahrady.com/prirodni_bazen.htm

http://www.ekozahrady.com/budovani_bazenu.htm

ekotoalety

http://www.eko-toalety.cz/

Mohlo by vás také zajímat:

Na zdraví s balenou vodou. Opravdu?

Fotovoltaika - čas na klacky a kameny?

O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška

 

 

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,