Jak pomoci ptákům a netopýrům na vlastním domě, balkoně nebo parapetu

perex_110.jpg V médiích se často objevují více či méně kvalitní články a doporučení, jak pomoci ptákům vyvěšováním ptačích budek na zahradách.  

Bohužel, téměř vůbec se nepíše o možnostech pomoci těm ptákům, ale i netopýrům, kteří využívají k zimování nebo jako letní úkryt budovy a­­ fasády domů.

Jejich dutiny přitom dramaticky mizí při současných přestavbách domů a jejich, jinak tolik potřebném, zateplování. Přitom možností, jak i těmto živočichům pomoci je dnes celá řada a rozhodně není nutné, aby zateplení panelového domu přineslo smrt nebo velké problémy rorýsům či netopýrům, kteří si musejí obtížně hledat nové hnízdní prostory, což se jim ne vždy podaří. Pomoci se dá snadno i dnes dramaticky ubývajícím vrabcům ve městech a vlašťovkám a jiřičkám.

Pokusím se zde některá řešení představit. Při využití dřevocementových budek, které mají extrémně dlouhou životnost, jsou paropropustné, výborně izolují a lze je i natřít vhodnou fasádní barvou je možností opravdu řada. Většinu z představených možností lze využít jak na velkých městských domech, tak i na malých rodinných domcích ve městě či na venkově. Pomoci tedy můžeme opravdu téměř každý.

Rorýsi

1a.jpgRorýsi jsou velmi zajímaví ptáci. Ve vzduchu loví, odpočívají, ale také se zde páří, dokonce i spí. Přesto potřebují pevnou půdu pod nohama, aby měli kam naklást vejce a vyvést mláďata. Rorýse můžeme pozorovat téměř výhradně v letu, kdy je možné si je poplést s vlaštovkou a jiřičkou.

Naprostá většina rorýsů u nás (více než 95 %) žije na lidských stavbách ve spárách mezi panely a ve výklencích starých budov. Jsou věrni svému hnízdišti, a proto jsou extrémně citliví na jeho ztrátu. Budky pro rorýse musí být umístěny dostatečně vysoko, nejméně  4 m nad nejbližší překážkou (střechy, garáže, balkony, koruny stromů, keře apod.) Rorýsi dají přednost budkám umístěným na severní, SZ nebo SV straně budov a také místům s menší hlukovou zátěží, bez přímého nočního osvětlení (typicky vnitrobloky u větší zástavby, štíty rodinných domků obrácené do zahrady), popř. v závětří.

Při splnění výše uvedených doporučení můžeme dřevocementovou budku pro rorýse umístit na fasádu domu nebo do zateplení. Pokud bydlíme třeba v panelovém domě a nechceme se dohadovat s majitelem nebo družstevníky je možné tyto budky snadno nainstalovat i na balkon nebo i na okenní parapet.  K rychlejšímu nalákání rorýsů můžeme použít audio nahrávku s hlasy rorýsů. Mít své „vlastní“ rorýse za tu trochu námahy jistě stojí.

4a_1.jpg

 2a_1.jpg

 

 

2 různé příklady umístění dřevocementové budky pro rorýse na balkonu nebo okně-ilustrace Schwegler

5a.jpg

Příklad instalace rorýsích budek při zateplování domu – foto Schwegler

6a.jpg

Instalace rorýsích budek na fasádě administrativní budovy- foto Schwegler

 7a.jpg

Instalace rorýsích dřevocentových budek do zdi při stavbě nebo rekonstrukci domu – foto Schwegler

8a.jpg

Instalace rorýsí budky na balkoně panelového domu v Plzni – foto Zelená domácnost.com

Netopýři

9a.jpgNetopýři jsou živočichové s převážně noční aktivitou, ale některé druhy vyletují z úkrytů ještě před soumrakem. Za tmy se orientují pomocí tzv. echolokace. Všechny druhy netopýrů vyskytující se v České republice jsou hmyzožravé.  Mimochodem, strach z toho, že se vám netopýr zamotá do vlasů, je nesmyslnou pověrou…

Některé druhy Netopýrů jsou extrémně ohrožení při necitlivém zateplování nebo rekonstrukcích budov, protože využívají po mnoho let opakovaně stejné úkryty. Při jejich náhlé ztrátě je pro ně velmi obtížné až nemožné najít si rychle odpovídající náhradu. Pokud se netopýří budky používají jako náhradní úkryty, měly by se instalovat pokud možno na místo původního úkrytu nebo do jeho bezprostřední blízkosti.  Když budky slouží k vytvoření zcela nového úkrytu, je třeba při jejich instalaci dodržet následující pravidla: Měly by být instalovány minimálně 3 m vysoko, některé druhy netopýrů preferují výšku 5–6 m. Vhodná je orientace budek na JV až JZ stěny budovy. Před vchodem do budky musí být volný letový prostor. Vhodné je rovněž umístit na stěnu domu více budek najednou.

I zde je možné použít budky, které se umísťují na fasády nebo takové, které jsou vhodné i do izolace při zateplování. Právě při zateplování je instalace netopýřích budek velmi vítaná. Některé takto instalované budky dokonce umožňují využívat netopýrům i nadále původní škvíry mezi panely. Z venku jsou tyto vestavěné budky téměř neviditelné a nesnižují kvalitu zateplení.

Pokud není jiná možnost, je možné využít i budky, které lze pouze pověsit na nejbližší vyšší strom.

9_2a.jpgJednoduchý úkryt pro netopýry – instalace na venkovní zeď- kresba Schwegler

10a.jpgVíce komorová netopýří budka na zeď pro letní i zimní úkryt – kresba Schwegler

11a.jpgBudka pro netopýry instalovaná do zateplení domu – kresba Schwegler

12a.jpgBudka pro netopýry s průlezem do původní štěrbiny ve stěně domu – kresba Schwegler

13a.jpgPropojená skupina vestavěných budek pro netopýry pro větší kolonie netopýrů – kresba Schwegler

14aa.jpgVestavěné netopýří budky do izolace nenarušují vzhled panelového domu – foto Schwegler

15a.jpgNáhradní úkryty na panelovém domě  – foto ČESON

16a.jpgUkázka instalace několika vestavěných netopýřích budek na RD. Budky jsou natřeny fasádní barvou – foto Schwegler

17a.jpgUnikátní příklad využití rorýsích a netopýřích budek jako ozdoba firemní budovy (a také jaké názorný příklad ukázky společenské odpovědnosti firmy) – foto Schwegler

18a.jpgNetopýří budka na  zavěšení na strom nebo štít domu pro letní úkryt – foto Schwegler

19a.jpgBudka s masivní izolací pro zimní i letní úkryt netopýrů. Využívá se hlavně jako náhradní úkryt při kácení stromu s dutinou s netopýry. Foto Schwegler

Vrabci

20a.jpgAčkoli oba druhy našich vrabců dosud patří mezi hojné ptáky, především vrabci domácí z některých oblastí prakticky vymizeli. Doba, kdy například v Praze byli vrabci stejně hojní jako holubi je pryč a vidět zde vrabce je dnes téměř rarita. Jedním z důvodů, proč vrabci mizí, je nedostatek hnízdících prostor. Doporučené umístění náhradní budky: Ideálně cca 2 metry nad zem.

Pokud tedy disponujeme zdí nebo balkonem cca 2 m nad zemí, v oblasti kde se vrabci občas objevují, můžeme se pokusit je ubytovat. Budka pro vrabce umožňuje hnízdění více párů vedle sebe, protože jsou to velmi společenští ptáci. Budku můžeme vestavět přímo do izolace nebo zdi domu, případně ji přidělat snadno na zeď domu nebo kůlny. Budka se velmi snadno čistí.

21a.jpg 

Dřevocementovou budku pro vrabce můžeme instalovat i do izolace nebo do zdi při stavbě nebo rekonstrukci domu – kresba Schwegler

22a.jpgInstalace budek pro vrabce na školní budově – foto Schwegler

23a.jpgInstalace budky pro vrabce a  vestavěné budky pro netopýry na RD – foto Schwegler

Jiřičky

24.JPGJiřičky i vlaštovky mají v dnešní moderní krajině stále větší problém najít dostatek vhodných míst ke hnízdění i s dostatkem materiálu pro stavbu hnízd – bláta. Dnes používané fasádní barvy jsou také velmi často vodoodpudivé, takže stavební materiál se na omítkách neudrží a hnízda padají (v horším případě i s ptáčaty).

Umělá hnízda ideálně nahrazují vlastní hnízda jiřiček a umožňují jim zahájit hnízdění ihned po jarním příletu. Hnízda jiřiček se umísťují na chráněné venkovní zdi (ideálně světlé), pod přesah střechy. Případně lze využít i speciální zadní panel imitující římsu. Jiřičky preferují více hnízd vedle sebe. Minimální výška umístění hnízda by měla být 2 m.

Výše uvedená doporučení ukazují, že pomoc jiřičkám není vůbec složitá. Hnízda můžeme přidělat pod vhodnou římsu, ale lze snadno řešit i situaci, pokud vhodnou římsu nemáme, a také problém s padáním trusu na fasádu nebo okenní parapety.

25a.jpgUmělá hnízda se dají snadno vysunout a vyčistit – instalace pod římsu domu – nákres Schwegler 

26a.jpgUmělá hnízda se zachycovačem trusu pro umístění na zeď bez římsy – nákres Schwegler 

27a.jpgInstalace umělých hnízd pro jiřičky se zachycováním trusu na RD. Ve špičce štítu je naistalována i netopýří budka - foto Schwegler

28a.jpgInstalace umělých hnízd pro jiřičky se zachycovači trusu na činžovním domě – foto Schwegler

29a.jpgUmělá hnízda pro jiřičky v průjezdu domu – foto Schwegler

Jak je vidět, možností, jak může každý z nás pomoci u sebe doma je opravdu mnoho. Věřím, že se časem i u nás dočkáme zákonné úpravy, platné v některých západoevropských zemích, kdy má stavebník povinnost tyto náhradní úkryty instalovat. Do té doby musíme doufat, že se najde dost osvícených úředníků, kteří uloží instalaci náhradního úkrytu alespoň v případě, že stavbou dojde k destrukci stávajících úkrytů, a také dost lidí, kteří nebudou čekat na nějaké vyhlášky a vezmou iniciativu do svých rukou. Pokud k tomu trochu pomůže i tento článek, budu moc rád.

Petr Dobrý,  Zelená domácnost.com

Psáno pro Bio-info.cz a Příroda.cz

(Tento článek vznikl ve spolupráci s neziskovými organizacemi ČESON a ČSO).

Kompletní informační publikaci o umělých úkrytech ke stažení naleznete ZDE

Hlas rorýse k nalákání rorýsů budky ke stažení ZDE

Soused netopýr – zajímavý web

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,