Eliáš má nádobu pro každou kuchyň

nadoba_na_bioodpad110.jpg Chráněná keramická Dílna Eliáš zařadila do produkce zbrusu nový výrobek – kuchyňskou nádobu na drobný bioodpad.  

Projekt vznikl na základě podnětu Kateřiny Hodkové z občanského sdružení Ekodomov, které podobné nádoby prostřednictvím internetového obchodu ekonakup.cz již prodává. Díky finanční podpoře Nadace OKD se nápad nyní proměňuje ve skutečnost. „Musíme přece chránit přírodu, protože i my jsme součást přírody,“ sděluje své přesvědčení Standa, jeden z klientů Dílny Eliáš. Keramická Dílna Eliáš je dílnou, kde pracují lidé s kombinovaným postižením. Typickými výrobky z Eliáše jsou drobné dekorační předměty z pálené hlíny – zvířátka, svícny, aromakameny a nyní i nádoby na sběr kuchyňských zbytků.

nadoba_na_bioodpad3445.jpg„Pro naše klienty je velmi důležité, aby se mohli podílet na práci, která vyplývá z reálných potřeb a která má skutečný smysl. Přistupují k práci s větší vážností a zaujetím, když vyrábějí něco, co někdo potřebuje a co bude každodenně používat. Při takové práci zažijí, že jejich práce má hodnotu a že za ni nesou také zodpovědnost,“ říká Ondřej Němeček ze sdružení Dílna Eliáš. Projekt je nyní ve fázi technologického vývoje. Za přímé účasti klientů dílny se hledá vhodná velikost, podoba nádoby a vhodné materiály a testuje se postup umožňující výrobu většího množství nádob.

Keramické nádoby na bioodpad se staly moderním doplňkem domácností sbírajících okrojky zeleniny, ovoce, zbytky čajů, kávy a dalších kuchyňských zbytků pro kompostování. Organický materiál tvoří téměř 40% směsného komunálního odpadu. Jeho vytříděním se výrazně snižuje objem skládkovaného odpadu a půda obohacuje o potřebné živiny. Nádoby z Dílny Eliáš se stanou dalším prvkem osvětové kampaně kompostuj.cz, která ukazuje, že kompostovat je normální a že se vyplatí předcházet vzniku bioodpadů.

nadoba_na_bioodpad4445.jpgProjekt ukazuje, že i postižení lidé dokáží jít příkladem. „Naše výroba se neorientuje jen na výkon. Hlavní náplní naší činnosti je terapie, které musíme přizpůsobit pracovní tempo i všechny pracovní postupy. Podíl ruční práce u nás bude vždy velký a věřím, že si keramické nádoby z dílny Eliáš najdou své místo na trhu,“ upřesňuje Ondřej Němeček.

Výrobky Dílna Eliáš nabídne prostřednictvím Eliášova obchodu, vlastním stánkovým prodejem na trzích a prostřednictvím internetového obchodu www.ekonakup.cz.

Zdroj: tisková zpráva Ekodomov

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,