1. díl velkého plenkového seriálu: Vyvracíme mýty o látkových plenách

plena_perex_1_1.jpg BioMáma vám přináší nový seriál o látkových plenách. V prvním díle se pokusíme vyvrátit mýty, které obecně o látkových plenách kolují. Seriál vás postupně seznámí s druhy látkových plen, provede vás celým trhem s látkovými plenami a přinese praktické a ověřené tipy, které se mohou hodit jak začátečníkům tak ostříleným látkařkám.   

Snad nic v životě jsem nemusela obhajovat před svým okolím tak jako používání látkových plen. Objevilo se dost pochybovačů a pesimistů, kteří se mě snažili za každou cenu odradit. Rozhodnutí do látkovek jít se opíralo o mé ekologické smýšlení a určitě i o snahu ušetřit nějakou tu korunu. Na internetu je už v dnešní době spoustu informací, které člověku pomohou s rozhodováním. Dnes je můj téměř čtyřletý syn dávno bez plen, roční dcerka na nich částečně ještě „jede“ a já rekapituluji. Pozitiva používání látkových plen daleko předčila má očekávání, a tak se chci podělit o pár zkušeností s těmi, co o "látkovkách" zatím jen uvažují.

prouzek_pleny_1.jpg

Mýtus první: Používáním látkových plen ztratím spoustu času. 

První, co vás většinou napadne, když pomyslíte na to, že byste přebalovala své miminko jinak než do jednorázových plen je, že používání těch látkových zabere spoustu času. Počítejte ovšem se mnou: nandavání plen do pračky maximálně 5 minut, vyndavání a věšení maximálně 10 minut, sundavání ze šňůry a uklizení do šuplíku maximálně 5 minut. Suma sumárum to dělá 20 minut na jedno praní. Žehlit a vyvařovat plenky rozhodně nemusíte. U moderních látkovek to zkrátka není potřeba.

Pokud budete kupovat jednorázové plenky, spočítejte si sami, kolik času strávíte častým vynášením koše, vyhledáváním akcí na plenky a samotným nákupem. Navíc musíte neustále přemýšlet, jestli máte doma dostatečnou zásobu plenek.

A tip k této kapitolce na závěr:  Pomoc při věšení a sundavání plen může být pro vaše dítě zábavné!

Mýtus druhý: Používání látkových plen je drahé. 

Dalším mýtem je finanční náročnost látkové výbavičky na přebalování. Ano, počáteční investice je sice velká, nicméně pokud ji rozpočítáte do celého přebalovacího období, pak látkovky jednoznačně vedou. Látkovou výbavu pořídíte zhruba za 6-8 tis. Kč (plenky, svrchní kalhotky, separační vložky a sponky). Tato částka je jediná velká investice na 2,5 roku přebalování vašeho dítěte. Další položkou je spotřeba elektřiny a vody na praní plen v pračce a spotřeba pracího prostředku. Tady se dostáváme na částku 6,2 tis. Kč. Dohromady tedy zaplatíte 12,2 – 14,2 tis. Kč za jedno plenkové období.

Kolik oproti tomu zaplatíte za jednorázový arzenál? Za jednorázovky utratíte 24,5 tis. Kč, což je zhruba dvakrát tolik. Pro srovnání jsme použili cenu 4 Kč za značkovou plenu, aby bylo srovnání spravedlivé. U látkových plen také nepočítáme pořízení nejlevnějších variant.  V částce není promítnut benzín na cestu do obchodu a zpět.

Pro úplnost uvádím i variantu, kdy pleny střídáte. Doma například používáte pleny látkové a na cesty jednorázové. Zlatá střední cesta se ukazuje jako kompromis i ve financích. Tato varianta se pohybuje cenově zhruba uprostřed.

To ovšem není všechno. Z vlastní zkušenosti vím, že na konci plenkování se vám může až polovina z investice do látkovek vrátit. To když výbavu prodáte na internetovém bazaru. Druhou možností je, že zde plenky naopak nakoupíte. Plenky z druhé ruky ovšem méně sají, jsou hrubší a mohou mít estetické vady. Poslední variantou úspor je možnost použití plenek na své další dítě.

naklady_1.jpg

podklady_naklady_1.jpg

Dlužno dodat, že výše uvedené kalkulace zcela postrádají platnost, pokud látkovkám propadnete a bude chtít vyzkoušet každou novinku. Opravdové pleny, jak se jim často říká, už totiž dávno nejsou neforemným a nudným kusem látky. Existují i vyložené designové lahůdky, které si člověk pořídí, aby se mohl blísknout například v ordinaci dětského doktora.

A tip k této kapitolce na závěr: Rodina a blízcí vám budou chtít na miminko něco darovat, tak proč ne třeba příspěvek na jednu plenku.

Mýtus třetí: Látkové pleny vlastně nejsou ekologické.

 A co všechny ta voda a elektrická energie na praní? Je to vůbec ekologické? Ano! Stačí si představit, že pokud používáte na přebalení svého dítěte jednorázové pleny, pak za zmiňovaných 2,5 roku vyprodukujete více než 1 tunu problematického odpadu, který se buď spálí nebo uloží na skládku, kde vydrží až 200-400 let. Na skládku se musí dopravit. Navíc již při výrobě plen se spotřebuje velké množství vody [1]. Obec Ostopovice dokonce daruje při narození dítěte poloviční látkovou výbavičku. Je to součást jejich plánu na snížení odpadu obce o polovinu.

Mýtus čtvrtý: Látkové pleny se ale přece musí vyvařovat a žehlit! 

Moderní pleny se vyvařovat nemusí, perou se při 60 stupních 0C. Vyvařovat je samozřejmě můžete, ale zrychlíte tak jejich opotřebení. K docílení hygienické čistoty stačí, abychom pleny před praním nejdříve vymáchali a nechali zcela uschnout.

Plenky se také nemusí prát samotně, můžete je vyprat spolu s ostatním prádlem, jen nejdříve zapnete program máchání a po skončení přidáte další prádlo.

Moderní tvarované pleny ani žehlit nemusíte. Dokonce i čtvercové pleny se nežehlí, pokud je při věšení složíte. Výjimkou je šestinedělí, v něm se obecně doporučuje čtvercovky žehlit.

Mýtus pátý: Látkové pleny nejsou pro dítě zdravé.

Problémem, který nás možná v budoucnu čeká v souvislosti s používáním jednorázových plen, může být neplodnost u chlapců v dospělém věku právě díky přehřívání varlat v jednorázových plenách. Je dokázáno, že v jednorázové pleně je teplota o 1-2 stupně vyšší než v bavlněné. Němečtí vědci z kliniky dětské endokrinologie v Kielu již provedli některé pilotní studie, jejichž výsledky jsou velmi znepokojivé [2].

Pokud dnes přijdete s miminkem na kontrolu k ortopedovi, téměř automaticky vám doporučí přidávat látkovou plenu na jednorázovou. Je všeobecně známo, že širší balení do látkových plen má pozitivní vliv na správný vývoj kyčlí.

Posledním rizikem mohou být chemické látky v jednorázových plenách. Pokud používáte jednorázové pleny, poohlédněte se po těch ekologických.

 

Snad máte nyní o látkových plenách více informací, které vám pomohou v rozhodování. V dalším díle přineseme ucelený přehled druhů plenek, které můžete svému miminku pořídit. Chybět nebudou ani cenová srovnání.

 

 

<p>
<script type="text/javascript">// <![CDATA[
  var h = '<iframe src="http://www.facebook.com/plugins/like.php?href='+ encodeURIComponent(document.URL)+'&amp;layout=standard&amp;show_faces=false&amp;width=450&amp;action=like&amp;font=arial&amp;colorscheme=light&amp;height=35" mce_src="http://www.facebook.com/plugins/like.php?href='+ encodeURIComponent(document.URL)+'&amp;layout=standard&amp;show_faces=false&amp;width=450&amp;action=like&amp;font=arial&amp;colorscheme=light&amp;height=35" scrolling="no" frameborder="0" style="border:none; overflow:hidden; width:450px; height:35px;" allowTransparency="true"><\/iframe>';
  document.write(h);
// ]]></script>
</p>
<div style="text-align: right; display: inline; float: right; margin-left: 20px; margin-top: 7px ;"><a href="http://www.facebook.com/sharer.php" id="fb_share" name="fb_share" type="button_count">sdílet</a>
<script src="http://static.ak.fbcdn.net/connect.php/js/FB.Share" type="text/javascript">
</script>
</div>
<p>&nbsp;</p>

 Zuzana___itkov___maly.jpg Seriál pro vás píše Zuzana Čítková

 

Související článek: 

Týden opravdových plen a soutěž Plena roku


[1] http://www.ekospotrebitel.cz/

[2] CJ Partsch, M Aukamp, WG Sippell Scrotal temperature is increased in disposable plastic lined nappies. Division of Paediatric Endocrinology, Department of Paediatrics, Christian-Albrechts- University of Kiel, Schwanenweg 20, D-24105 Kiel, Germany. Arch Dis Child 2000;83:364-368.

 

 

brana_k_detem_1_1.jpg

Partnerem tohoto seriálu je www.branakdetem.cz

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

1. díl velkého plenkového seriálu: Vyvracíme mýty o látkových plenách Odpovědět   Lenka Foltýnová 5. 10. 2010, 23:50:48
Třebaže sama (zatím) děti nemám, látkové plenky se mi velmi líbí a jsem jejich příznivcem. S čím mám vlastní zkušenosti, jsou látkové vložky. Výhody jsou v podstatě stejné jako u plenek. Pokud by byl zájem, mohu o nich něco napsat.
Re:1. díl velkého plenkového seriálu: Vyvracíme mýty o látkových plenách Odpovědět   Zuzana Citkova 6. 10. 2010, 15:02:19
Lenko, skvělé! Beru Vás za slovo a budu se těšit na váš článek ;-) Určitě je to zajímavé téma. Chystáme článek o menstruačním pohárku. Ten váš by jej vhodně doplňoval, protože by ukazoval další možnost, jak se i při našich dnech chovat ekologicky. Článek pošlete na můj e-mail: zuzana.citkova@greenmarketing.cz, případně mě kontaktujte na skype: zuzanacitkova.
1. díl velkého plenkového seriálu: Vyvracíme mýty o látkových plenách Odpovědět   Petra 7. 10. 2010, 15:44:59
V únoru příštího roku čekám své první miminko, se kterým chci praktikovat bezplenkovou komunikační metodu. Jako pojistku chystám zásobu látkových plen, ekojednorázovky připadají v úvahu jen na první dny v porodnici. O látkovkách jsem absolvovala seminář, prostudovala brožuru od Rosy a moc se na jejich používání těším :-) Je mnoho důvodů, proč jim dát přednost před jednorázovkami a jsem moc ráda, že se začíná opět uvažovat a ne jen následovat doporučení některých lékařů a hlavně nadnárodních firem, vyrábějících stále větší a větší plastové pleny.
Re:1. díl velkého plenkového seriálu: Vyvracíme mýty o látkových plenách Odpovědět   Zuzana Citkova 8. 10. 2010, 11:11:27
Petro, díky za příspěvek ;-) S BKM držím palce! Chystáme článek i na toto téma. Hezké a pohodové těhotenství přeje Zuzana
Re:1. díl velkého plenkového seriálu: Vyvracíme mýty o látkových plenách Odpovědět   Zuzana Citkova 5. 11. 2010, 16:02:49
Petro, posilam odkaz na clanek o BKM, ktery jsme zde dnes zverejnili:
http://www.bio-info.cz/zijte-bio/bezplenkova-komunikacni-metoda-1
1. díl velkého plenkového seriálu: Vyvracíme mýty o látkových plenách Odpovědět   Petra 11. 12. 2010, 08:45:06
Mám dvouletého syna a používám výhradně látkovky. Ty ceny, co tu padly, jsem za ně rozhodně nedala. Mám pár kalhotkových, jinak používám klasické čtvercovky, kdy jedna stojí tuším 20,-. Peru na 40°, občas to hodím na 60°, a v mýdlovém slizu, což náklady také zmenšuje. Jednorázovky jsem dávala jen na dovolené, která nám propršela a pleny mi neschnuly. Jinak, když někam vyjedeme na kratší dobu (cca do týdne), řeším to praním v ruce. Takže to jde ještě levněji, když to člověk tolik "neprožívá". Můžu to potvrdit z vlastní zkušenosti. A to mám prádlo čisté a dítě bez opruzenin a vyrážek ;-).
Re:1. díl velkého plenkového seriálu: Vyvracíme mýty o látkových plenách Odpovědět   Zuzana Citkova 13. 12. 2010, 08:41:36
Petro, jsi důkaz toho, že se do zvládnout ještě lépe!
1. díl velkého plenkového seriálu: Vyvracíme mýty o látkových plenách Odpovědět   Kateřina Markéta 26. 01. 2011, 10:43:37
Cena opravdu nemusí být tak vysoká, já jsem zatím vystačila (od narození syna do jeho 3 měsíců)s dvojema fleecovými svrchňáčky (jedny za 300) a jedněmi vlňáčky z internatového bazaru (dvoje jsem koupila za 500 dohromady) a k tomu klasické čtvercové plíny - část jsem zdědila, část koupila taktéž v bazaru (ale i pořízení nových by nebyla zas tak velká investice). Ještě jsem dala něco přes 1000 za 4 moderní kalhotkové pleny, ale ty jsem zatím nepoužila, po narození byly synovi beznadějně velké a mezitím jsem si zvykla na čtvercovky. Ty peru v pračce a žehlím, v šestinedělím jsem prala na 90, teď uvažuju i o omezení žehlení.
Re:1. díl velkého plenkového seriálu: Vyvracíme mýty o látkových plenách Odpovědět   Zuzana Citkova 26. 01. 2011, 15:58:08
Jste další zdárný příklad látkující maminky! Do budoucna chystám článek i o tom, jak se chovat jako maminka ekologicky a přitom zbytečně neutrácet.
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,