Co se slimáky na biozahradě?

slimak_zluty_3.jpg Než vám odpovím na tuto otázku, rád bych vám o slimácích něco pověděl. Slimáci jsou zdravotní policie. Spolehlivě odstraňují vše neduživé, odumírající, rozkládající se, nebo naopak přehnojené a přebujelé.  

Často jsem je například pozoroval, jak u příkopu na okraji cesty s velkou pílí požírají psí exkrementy. Dokonce prý sežerou i své mrtvé soukmenovce. A mají prý také vynikající čich: rozkládající se, kvasící látku cítí na stovky metrů a už spěchají, aby ji odklidili. Pokud se tedy bavíte tím, že slimáky po ránu zařezáváte nožem, vězte, že k vám zakrátko budou pospíchat jejich kolegové z daleka široka, aby vykonali nutnou pohřební službu. A když si do zahrady instalujete pivní past, máte na slimáčí invazi zaděláno.

slim__k_1.jpg

Slimáci se starají o odklizení různých organických zbytků. Foto Petr Dostálek, Gengel

Slimáci si krásně kloužou po své jediné noze díky slizu, který hojně vylučují; ovšem ten sliz je prý neobyčejně prospěšný pro úrodnost půdy. A tak si kladu otázku: Nepřicházejí snad slimáci v tak velkém počtu proto, aby zúrodnili naše pole a zahrady zdevastované umělými hnojivy a aby z jeviště přírody odstranili naše přehnojené a přešlechtěné výpěstky?

A když už se jich tedy chcete zbavit a ptáte se, co s nimi, pak se vás zase já musím zeptat: Co jste udělali pro to, abyste na zahradě měli slepýše? Nasypali jste někam hromadu listí a klestí pro rejsky a ježka? A dostane se k vám ježek vůbec? Máte pod plotem dostatečnou mezeru? A máte někde na sluníčku hromadu kamení pro ještěrky? A tůňku pro ropuchy? A prkna a kameny a nesekanou trávu a mrtvé dřevo pro střevlíky? A víte, že hlemýžď zahradní si pochutnává na vajíčkách slimáků? Co děláte s hlemýždi, když vám zavítají na zahradu?

Eike Braunroth, autor knihy Kooperace s přírodou, říká, že strach je jako magnet, který přitahuje to, čeho se obáváme. Zkuste se slimáků nebát. Zkuste se podívat, jak jsou krásní a ladní, a uvědomte si, jak jsou v přírodní rovnováze prospěšní. Zkuste je vidět jinýma očima. Třeba si je zamilujete jako jeden z projevů nekonečně rozmanitého života.

Článek připravil Radomil Hradil, absolvent Vysoké školy zemědělské Brno (dnes MZLU), překladatel a publicista. Knihy Radomila Hradila a další zajímavé knihy vydává nakladatelství Fabula, www.fabula.cz.

Text byl původně publikován v brožuře Biozahrada, PRO-BIO LIGA, Praha 2007, s. 21.

Reakce jednoho čtenáře na článek a odpověď na ni (Ve spolupráci s  Radomilem Hradilem a Michalem Horsákem, malakologem z Masarykovy University Brno, zpracoval Jan Valeška, PRO-BIO LIGA, www.biospotrebitel.cz):

Otázka:

Jak je možné řešit problém slimáků „přirozenou cestou“? Vždyť problematičtí slimáci (odborný název plzák španělský) jsou k nám zavlečeni člověkem a nemají nic společného s přirozenými procesy v přírodě. Tento nepůvodní druh zde nemá přirozené nepřátele, a proto páchá takové škody.

Odpověď:

Není pravdou, že by Plzák španělský (lat. Arion iusitanicus) neměl u nás žádného nepřítele. Naopak, mezi jeho predátory obecně patří tzv. malakofágníi druhy (z nichž většina jsou tzv. generalisté, což znamená, že požírají široké spektrum plžů): ze savců jsou to hlavně ježci, někteří hlodavci a ptáci (hlavně kachny a také domácí drůbež). Z bezobratlých hlavně různé skupiny dravých brouku (střevlíci, drabčíci), hlavně velcí střevlíci rodu Carabus - požírají juvenilní jedince a vajíčka. 

K větší, či menší regulaci tohoto druhu by tedy mohlo přispět i množství původních predátorů, v jejichž jídelníčku se vyskytují domácí druhy rodu Arion. Ale zásadním problémem u biologického boje je absence úkrytů jmenovaných predátorů v kulturní krajině dneška. Čímž se vracíme k tomu, že je třeba nikoliv hubit a ničit, ale podporovat přirozenou rovnováhu budováním podmínek pro predátory.

Šíření různých druhů - ať už jakýmkoli způsobem - je koneckonců přirozený jev, příroda je prostě dynamická, měnlivá, má ovšem tendenci po každém výkyvu nastolit novou rovnováhu, tak jako každý biologický samoregulační systém, tedy každý organismus. Nedaří-li se jí to, je to známkou jejího nemocnění, oslabení. Tedy ji musíme posílit - což ale jedy a zabíjením těžko dokážeme

Plzák španělský má navíc také několik skupin parazitů, hlavním je parazitické háďátko (Phasmarhabditis hermafrodita), které je celkem úspěšně využíváno komerčně k biologickému boji proti běžným plžím škůdcům (komerční název je Nemaslug). Parazitické hlístice P. hermaphrodita aktivně vyhledávají slimáky v půdě a pronikají do nich dýchacími otvory. Vevnitř vyvrhnou symbiotickou bakterii, která se množí a v kombinaci s hlísticemi slimáka usmrtí. Po dokončení vývoje si invazní larvy začnou vyhledávat nového hostitele. Napadený jedinec přestane do 35 dnů žrát a během 7-21 dnů po aplikaci pod zemí hyne.

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Co se slimáky na biozahradě? Odpovědět   Jaroslava Marková 19. 10. 2010, 20:43:47
Vlastnoručně jsem roznesla 200 litrů vody s hlísticemi a udržovala poctivě vlhko ve foliovníku a pařeništích. Plzáci umírali přesně 14 dní.Za 1 200 Kč poměrně luxusní záležitost. Sbírání a zabíjení není moc hezké ale zatím nejúčinnější. Rodina ježků v našem biozahradnictví na všechno nestačí. Kachny Indické běžce si pořídím na jaře, jen nevím, zda se mohou volně pohybovat po celé zahradě mezi saláty, rukolou a ostatními bylinkami určenými k prodeji na trhu nebo v bedýnkách, mám na mysli salmonely...
A taky si myslím, že kdyby se opět pořádně oralo místo setí do mulče, spousta vajíček by vyschla na povrchu půdy. Kýžená rovnováha se určitě časem vytvoří, ale mizunový salát a grilované cuketky chtějí moje zákaznice hned.
Zdraví Mlýnec
Re:Co se slimáky na biozahradě? Odpovědět   Petr Dobrý 20. 10. 2010, 20:05:47
až teď jsem si přečetl váš příspěvek a i tam už indičtí běžci jsou. Chováme je, takže mohu poradit zda nechat běhat po záhonech. Záleží na velikosti záhonů a množství kachen. Každopádně běžci záhony spíše podupou než ožerou. Ale člověk nikdy nevím nám se najednou poustili do kukuřice, které si dlouho nevšímali a celou jí ožrali. Proto doporučuji záhony oplotit - stačí králičí pletivo - běžci vůbec nelétají. Nevýhoda je, že pokud jim do oplocené části unikne nějaký slimoš tak je tam v bezpečí, neb běžci tam přes plot nemůžou
Co se slimáky na biozahradě? Odpovědět   Petr Dobrý 20. 10. 2010, 20:00:26
na slimáky přírodně a maximálně účinně platí kachny Indičtí běžci -). Nejen že slimáky milují, ale navíc jsou dokonalou ozdobou zahrady a super společníci.Z vlastní zkušenosti vřele doporučuji. Více o nich na www.indickybezec.estranky.cz Petr D.
Re:Co se slimáky na biozahradě? Odpovědět   Zuzana Citkova 21. 10. 2010, 10:59:21
Na slimáky doporučoval Indické běžce i permakulturní guru v Čechách Jarda Svoboda na svých kurzech. Kromě praktických výhod je na ne prý i hezká podívaná ;-)
Co se slimáky na biozahradě? Odpovědět   Míla 29. 03. 2016, 14:52:53
Na slimáky se vyloženě těším,tedy na ty v pařeništi.
Postavil jsem si pařeniště cca2x1 metr a dal tam raný salát,takovou jsem měl radost,ale jen do té doby než přišla žena se slovy "stejně ti to sežerou jako loni dýně".Letos ne!Sehnal jsem nerezový drát co používají svářeči o průměru 0,8 mm a natáhl jsem jej okolo pařeniště nad něj cca 1 cm ještě jeden a připojil baterku.Tohle nepřeleze,to stejné udělám i okolo záhonů.To budou koukat až jim tělíčkem projede 12 voltů.:D
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,