Česká republika v květnu opět oslaví Týden opravdových plen.

plena_roku_logo_1_1_1.jpeg Cílem akce je šírení osvěty o pratelných plenách, jejich výhodách, šetrnosti k životnímu prostředí i ke zdraví dítěte.   Zaměřuje se na rodiče, zdravotníky, mateřská centra, porodní asistentky, státní správu a samosprávu, širokou veřejnost aj.  

Tento celosvětový týden pro podporou a osvětu látkových plen založila ve Velké Británii organizace Women´s Enviromental Network. Pod názvem Real Nappy Weak se slaví již od roku 1996. V České republice převzala hlavní záštitu od roku 2007 společnost Rosa z Českých Budějovic.

Letos je Týden opravdových plen ve stejném termínu jako Světový týden respektu k porodu a to 16.5. – 22.5. 2011. Po celé České republice proběhne mnoho akcí. Rádi bychom Vás upozornili na některé nejzajímavější.

Soutěž Plena roku

Již třetím rokem probíhá soutěž o nejlepší PLENU ROKU. Hlasovat můžete na www.plenaroku.cz a to ve čtyřech kategoriích z určeného seznamu plen, které do soutěže přihlašovali sami dodavatelé a prodejci. Jsou to konkrétně: Plena čtvercová, Plena kalhotková, Plena AIO, Svrchní kalhotky. Z každé kategorie bude vyhlášena plena s nejvyšším počtem hlasů. Ta, která obdrží nejvíce hlasů celkově bude vyhlášena Plenou roku 2011. Výherním plenám i značkám je zaručena velká propagace. Plena bude vlastnit logo a certifikát Plena roku 2011. Soutěž pomůže rodičům, kteří budou své plenkové výbavičky teprve vybírat s rozhodováním. Předpokládáme, že si rádi nechají poradit od hlasujících a zvolí pleny, které jsou všeobecně oblíbené a umístí se na prvních místech. Slavnostní vyhlášení proběhne v rámci světového Týdne opravdových plen. Soutěž pořádá Brána k dětem a Rosa.

Aukce plen

Podmínkou účasti v soutěži Plena roku bylo zaslání tří kusů plen od každé přihlášené. Z těchto jsou pak uspořádány tři dobročinné aukce - v Praze, v Brně a přes internet.  Výtěžek z aukcí bude použit na osvětové projekty o látkových plenách. AUKCE V PRAZE proběhne s hostem Veronikou Rážovou v sobotu 21. 5. 2011 v kině Pernštýn.

Projekt představujeme látkové pleny lékařům

Projekt Brány k dětem „Představujeme látkové pleny lékařům“ vznikl z  potřeby šířit informace o moderních látkových plenách a zdravém přebalování mezi zdravotníky. V dnešní době stále ještě převládá mnoho mýtů o přebalování do látkových plen. Těhotné ženy a rodiče malých dětí lékařům a porodním asistentkám velmi důvěřují a proto je naším zájmem, aby zejména oni tyto informace věděli, znali výhody používání látkových plen a mohli je tak nabízet svým pacientkám a klientkám jako zdravou variantu přebalování pro své děti. Spolupráci bychom rádi navázali s gynekology, dětskými lékaři a dermatology, kteří již nyní látkové pleny často doporučují a to zejména pro děti s velkými kožními problémy. Projekt funguje již tři roky. V dubnu 2011 nad projektem převzala patronát MUDr. Helena Máslová. Paní doktorka Máslová vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Pracovala na gynekologicko-porodnickém oddělení, na lůžkovém interním oddělení i v léčebně dlouhodobě nemocných. Zkušenosti ze všech těchto pracovišť ji přivedly k psychosomatické a primární medicíně a posléze k založení Centra psychosomatické péče. Nyní se věnuje zejména psychogynekologii - ženskému zdraví a reprodukci z pohledu psychosomatických souvislostí. Je matkou tří dětí. Je členkou České lékařské komory.

Pochod za látkové pleny

Největší happening, který se letos koná je v Brně. „Pochod za látkové pleny“, na který jsou zváni sympatizanti látkových plen i novináři a veřejnost. Projdeme se městem a budeme rozdávat brožury Pleny pod lupou, informační materiály a zájemcům budeme na ulici vysvětlovat systém zdravého přebalování. Sebou povezeme i starodávné kočárky plné těch nejmodernějších látkových plen a  nákupní vozík plný použitých jednorázových plen pro názornou ukázku, kolik odpadu vyprodukuje jedno dítě za měsíc. Připravujeme samozřejmě i poutavé transparenty, pomalovaná trika a zajímavé atrakce pro děti. Pochod proběhne 20. května od 15 hodin a je ukončen již výše zmíněnou brněnskou aukcí a slavnostním vyhlášením soutěže PLENA ROKU.

Bazárky v Brně a v Praze

V rámci TOPu se konají i bazárky látkových plen, které rodiče často využívají jako možnost nepotřebné plenky poslat dále a naopak velmi levně nakoupit další. V Praze se koná 10. května od 14hodin do 17hodin na Náplavní 11 a v Brně 20. května od 12hodin do 17hodin na Josefské 1. 

Celý seznam akcí TOPu naleznete zde: http://www.ekodite.rosacb.cz/index.php?option=com_eventlist&view=categories&Itemid=22

I vy můžete ve svém okolí uspořádat setkání v rámci Týdne opravdových plen. Rádi Vám pomůžeme.  Zde je několik námětů, kterými se lze zapojit:

 • předávání zkušeností s opravdovými plenami – např. 
formou besed, seminářů
 • prezentace a nabídky plen nebo i volného povídání či posezení u čaje či kávy s přáteli a známými a diskutovat 
nad touto problematikou
 • uspořádat výstavku opravdových plen, módní přehlídku či soutěže s plenami
 • informovat o kampani TOP na svých webových stránkách
 • informovat o možnosti používání pratelných plen v místním tisku (poslat novinářům tiskovou zprávu, pozvánku na vaši akci či některý z propagačních materiálů, informaci o kampani TOPu; taktéž využijte rozhlasová a TV média)
 • uspořádat besedu ve škole (v rámci rodin. výchovy na ZŠ či na školách se zdravotně-sociálním zaměřením)
 • oslovit "spřátelené" lékaře či zdravotníky a požádat je o povídání na téma Pleny  z pohledu lékaře
 • nabídnout a distribuovat informační letáky, brožury, plakáty (např. do čekáren lékařů, organizací zabývajících se dětskou problematikou, ale např. i dle vašeho uvážení do knihoven apod.)

 

Co vám můžeme nabídnout my?  

 • propagační materiály ZDARMA (letáčky, plakáty, brožury Pleny pod lupou apod.)
 • látkové pleny k zapůjčení
 • kontakt na zkušené látkující maminky či lektorky, které si mohou vzít přednášku na starosti
 • dlouhodobou spolupráci při propagaci moderních látkových plen
 • všechny  akce v rámci TOPu budou zveřejněny na našem webu, na stránkách Rosy i v propagačních materiálech

 

Pro bližší informace kontaktujte: Lucii Harnošovou, lucka2@email_cz

 

Na BioMámě by vás dále moho zajímat: 

1. díl velkého plenkového seriálu: Vyvracíme mýty o látkových plenách

2. díl velkého plenkového seriálu: Praktické tipy jak na plenkovou výbavičku

3. díl velkého plenkového seriálu: Odzkoušeno na zadečcích

Bezplenková komunikační metoda

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
49   1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,