Bioženy testují aneb menstruační pohárek zabodoval

malicky_1.jpg Tři měsíce testovaly čtenářky Bio-info.cz menstruační pohárek. Co je překvapilo a jak tato pomůcka pro dny menstruace obstála? To se dozvíte z následujícího rozhovoru s šesti ženami, které se přihlásily na naši  výzvu. Pro testování jsme vybrali asi nejznámější značku na trhu Mooncup, kterou na český trh dováží firma Pohárek.cz  

Co mají společného mobil, automatická pračka, mrazák a menstruační pohárek? Patří mezi deset největších technologických vynálezů, které zlepšily životy žen! Alespoň podle aktuálního žebříčku mezinárodní poradenské služby pro porodní asistentky MIDIRS.

První tři místa obsadily mobilní telefon, monitor srdce nenarozeného dítěte a automatická pračka. Menstruační pohárek zaujal osmou příčku. Hlavním důvodem je skutečnost, že používání pohárku je příjemnější, zelenější a levnější.

Několik našich čtenářek se s vámi podělí o svoje zkušenosti s ním. 

"K pohárku jsem dozrávala několik let, od počátečního znechucení až po konečné nadšení."

Proč jste o testování pohárku projevily zájem?  

Katka: Protože jsem ze zdravotních důvodů již nedůvěřovala tampónům a pouze vložky mi nevyhovaly. Dále je tu i ekologické hledisko.

Jana: O pohárku jsem zaslechla na přednášce o látkových plenách a překvapila mě pozitivní  zkušenost přednášejících. Neodvážila jsem se pohárek sama pořídit, ale když jsem se dozvěděla o možnosti jeho testování na Bio-info.cz, rozhodla jsem se této nabídky využít.

Lenka: K pohárku jsem dozrávala několik let, od počátečního znechucení až po konečné nadšení. První zkušenost sice nebyla nejlepší, ale vydržela jsem a stálo to za to. Tampóny ráda nemám, vložky mi vadí, takže mi vlastně zbyl pohárek. 

Venda: Protože jsem už delší dobu přemýšlela o používání pohárku kvůli ekologickým i zdravotním přínosům. Testování byla skvělá příležitost, za kterou děkuji.

Jaké byly vaše první pocity, když jste pohárek obdržely? Překvapilo vás něco?

Katka: Nic mne nepřekvapilo. Jen jsem si přála, ať to funguje a to i po zdravotní stránce (materiál, manipulace).

Jana: Když jsem pohárek poprvé uviděla, překvapila mě jeho velikost a lehce odpudivý vzhled silikonu.

Venda: Na první pohmat mi připadal dost tvrdý - představa jeho zavedení mě trochu děsila. Překvapila mě délka tyčinky a její tvrdost a ostré hranky.

Lia: Byl větší a měkčí, než jsem čekala, jinak mě nic nepřakvapilo.

Zuzana: Překvapila mě jeho velikost. Byl pro mě na první pohled obrovský. Vůbec jsem si v tu chvíli nedovedla představit jeho zavedení.

Popište prosím vaši první zkušenost. Bylo používání bezproblémové?

Katka: Chvíli mi trvalo, než jsem si osvojila manévr pro správné umístění, aby neprotékal. Zpočátku jsem pohárek v některých momentech cítila, odstranila jsem hned dolní úchyt kvůli pohodlí.

Jana: Jeho první zavedení bylo kupodivu bezproblémové.

Venda: První vložení naprosto v pohodě, předčilo má očekávání. Únik ani špinění nenastalo.

Lia: Naprosto bezproblémové. Neměla jsem žádné problémy. Jen mi trochu dělalo potíže vylévat ho a vymývat, nejlepší to pro mě bylo ve sprše.

Zuzana: První zkušenost nebyla bez problémů. Musím se přiznat, že jsem byla překvapena množstvím menstruační krve. Z vložky ani z tampónu to nepoznáte. 

Měly jste zpočátku nějaký problém? Pokud ano, vyřešily jste ho? Jak? 

Katka: Překážel mi úchyt, a tak jsem ho odstranila.

Jana: Oříškem se stalo vyjímání, což mě trochu odrazovalo od jeho dalšího používání. S každým dalším vyzkoušením a držením se přiložených instrukcí (především doporučené polohy vkleče) to šlo lépe a lépe, až bylo po problému. Stopku jsem postupně zkrátila na minimum.

Venda: Vadila mi manipulační tyčinka, kterou jsem vlastně hned před prvním vložením zkrátila až po vroubky a pečlivě zaoblila hranky. Ale i tento pahýlek mi vadil, a tak jsem ho odstranila úplně. Bohužel jsem stále cítila nepříjemný tlak, který přecházel v bolest. Další problém nastal při vyjímání. Nedokážu pohárek vyjmout bez většího úniku obsahu a bez použití sprchy. Což pro mne prakticky (i kdybych si zvykla na nepříjemný tlak) znamená nemožnost používání pohárku mimo domov. Problém jsem bohužel i přes konzultace nevyřešila.

Lia: Neměla jsem problém.

Zuzana:  Nejdříve mi chvíli trvalo, než jsem si nacvičila zavádění a vyndavání pohárku. Znovu jsem si pozorně přečetla návod a druhý den už bylo všechno v pořádku. Také jsem zkrátila manipulační tyčinku – nejdříve na polovinu a poté úplně. Bez ní o pohárku vůbec nevím.

"O pohárku téměř nevím, na rozdíl od vložek a tamponů. Připadám si bezpečněji, jistěji a čistěji."

Zkuste popsat rozdíl oproti předešlým pomůckám (vložkám, tamponům). 

Katka: Pohodlí, pocit "bezpečí", velká radost z minima odpadu, ekonomicky výhodnější.

Jana:  Na rozdíl od vložek mám při používání pohárku pocit jakési větší čistoty. Co se týče tampónů, jde o pocit téměř shodný, s tím rozdílem, že tampón po použití vyhodím a pohárek mohu vymýt a použít znovu. Neprodukuji tolik odpadu a mám kontrolu nad čistotou použitých menstruačních pomůcek. Pravdou je, že jsem pohárek používala především doma (jsem s dětmi na mateřské dovolené). Jeho používání v terénu se mi zdá přeci jen komplikovanější než je tomu u klasických pomůcek.

Venda: Bohužel u mne vyhrávají tampóny - hlavně z hlediska zmiňovaného vyjímání. 

Lia: O pohárku téměř nevím, na rozdíl od vložek a tampónů. Připadám si bezpečněji, jistěji a čistěji.

Zuzana: Dříve jsem pužívala tampóny. U konce cyklu, kdy krvácení není tak silné, se mi občas stávalo, že jeho vyjmutí nebylo úplně příjemné. To se mi u pohárku nestalo. Pohárek jsem otestovala i mimo domov. Jeho používání je sice trochu komplikovanější, protože jej jednoduše nevhodíte do koše jako tampón, ale není to nemožné. Jen musí být člověk na takovou situaci připraven.

Pokud jste se například před kamarádkami zmínily, že používáte menstruační pohárek, jaké byly jejich reakce?

Katka: Zvědavost a zájem.

Jana: Téměř žádná z mých kamarádek pohárek nezná a nepoužívá, v podstatě o něm slyšely teprve ode mne. Tvářily se většinou dost rozpačitě.

Lenka: Kamarádky byly zvědavé a po mých zkušenostech si jej nejspíš pořídí také.

Venda: Protože se stýkám převážně se stejně naladěnými bioženami, reakce většinou pozitivní. Vyptávaly se, jiné už pohárek používaly. Několik vyjádřilo odpor, že TOHLE tedy opravdu ne.

Lia: Řada kamarádek již pohárek používá. Reakce byly vesměs kladné.

"Používám pohárek na noc i při sportu. Vše bez problémů."

Obstál menstruační pohárek v extrémních situacích (sport, noc)?

Katka: Obstál dobře při respektování individuální potřeby pohárek vyprázdnit.

Jana: Na noc jsem si pohárek zaváděla také a i tady se osvědčil. Pouze jednou došlo k lehkému úniku, a tak jsem po další noci používala pro jistotu ještě slipovou vložku. Zkušenost s použitím pohárku během sportu bohužel nemám.

Lenka: V extremních podmínkách obstál určitě lépe, než běžné potřeby, i když manipulace je horší. Zatím si nedovedu představit manipulaci mimo domov, zvlášť třeba na společných toaletách. Jako největší problém vidím umisťování pohárku, pokud se to nepovede na 100%, protéká, takže je třeba se jistit ještě jinak.

Venda: Ano, zkoušela jsem, únik žádný.

Lia: Nikdy mi neprotekl, obstál skvěle.

Zuzana: Používám pohárek na noc i při sportu. Vše bez problémů.

Jak hodnotíte menstruační pohárek celkově (oznámkujte jako ve škole)?

Katka: 1-2

Jana: 2

Lenka: 1, převažují tyto klady: finanční stránka, okamžitá dostupnost, ekologie

Venda: 3

Lia: 1

Zuzana: 1

Jak hodnotíte manipulaci s menstruačním pohárkem (oznámkujte jako ve škole)?

Katka: 2

Jana: 2

Lenka: 3

Venda: Vkládání 1 (příjemnější než tampón, který vysušuje sliznice), vyjímání 5 (pro mne totální tragédie)

Lia: 2

Zuzana: Na začátku 3, druhý cyklus už 1

Jak hodnotíte menstruační pohárek z hygienického hlediska (oznámkujte jako ve škole)?

Katka: 2

Jana: 2

Lenka: 2

Venda: Funkčnost pohárku 1, Vyjímání a očista atd. 5  - jak už jsem řekla, nedokážu si představit použití mimo domov - veřejné WC, kde není možnost se umýt v kabince atd.

Lia: 1

Zuzana: 1

Splnil menstruační pohárek vaše očekávání?

Katka: Ano, velmi.

Jana: Má očekávání menstruační pohárek rozhodně splnil, řekla bych dokonce, že je předčil.

Lenka: Pohárek moje očekávání celkem naplňuje, i když začátek nebyl nejlepší. Časem se to ale zlepšilo. A třebaže to není úplně ideální, je to rozhodně o moc lepší než klasika.

Venda: Bohužel vlastně ano, protože jsem se bála té manipulace a ukázalo se, že s ní mám opravdu problém. Navíc jsem myslela, že bude příjemnější v těle, ale zavedený mne opravdu irituje.

Lia: Ano, rozhodně.

Zuzana: Určitě ano. Moje obavy ze začátku se ukázaly jako zbytečné.

Doporučila byste menstruační pohárek své kamarádce/známé? Proč?

Katka: Ano. Je to pohodlné a ekologicky šetrné.

Jana: Kamarádkám ho ráda doporučím pro překvapivě příjemné používání a jeho ekologický přínos, byť by jej měly kombinovat spolu s vložkami či tampóny, jako to prozatím dělám já.

Lenka: Obvykle doporučuji věci, s kterými jsem spokojena a mám pocit, že by je i ony mohly uvítat. Pohárek mezi ně rozhodně patří. 

Venda: Určitě bych doporučila, aby ho každý zkusil. Každý je jiný a třeba jsem extrémně nešikovná. Je to určitě zdravější než tampóny.

Lia: Ano, rozhodně. Jednoduché, příjemné, ekonomické a ekologické řešení.

Zuzana: Ano. Pokud používají tampóny, tak nemusí vůbec váhat. Pohárek je o hodně příjemnější.

Pokud máte nějaké další sdělení ohledně testování pohárku, připojte jej.

Katka: S pohárkem jsem velmi spokojená. Jako jediný problém vidím při potřebě častější výměny (silné krvácení), nedostatek hygienického zázemí na veřejných záchodcích a při cestování. Pokud není k dispozici umývadlo v kabině, je řešením lahev s vodou, ale to už je komplikovanější. Dále chci zmínit, že stejně i nadále používám pro jistotu vložku kvůli ušpinění po manipulaci s pohárkem při silnější menstruaci - ale jejich počet je samozřejmě minimální. 

Venda: Děkuji za možnost vyzkoušet. Stále dumám nad možností zakoupení menší velikosti. Nechci menstruační pohárek ztratit, ale zatím jsme k němu nenašla cestu. Alespoň doma bych ho ráda používala.

Závěr

Děkujeme všem testujícím za sdílení jejich zkušeností. Pět z šesti bude menstruační pohárek používat i nadále. Vendu, která měla s pohárkem problémy, jsme zařadili do dalšího testování, kdy budeme přihlášeným ženám posílat na vyzkoušení látkové menstruační vložky. Každému vyhovuje něco jiného, a tak věříme, že bude třeba pro ni tato pomůcka vhodnější. Cílem tohoto testování není přesvědčit čtenáře o tom, že menstruační pohárek je jediná správná volba, ale přinést jim zkušenosti ostatních, které jim mohou odpovědět na jejich případné otázky. Na trhu existují i další ekologické varianty. Každý si tak může vybrat to, co je mu nejbližší.   

 

logo_poharek_official_1.jpg

Produkty pro toto testování poskytl internetový obchod Pohárek.cz

BioMáma na FACEBOOKU.  

Připravujeme pro vás testování látkových vložek - další ekologické varianty pro dny menstruace. V případě, že máte zájem o zařazení do naší databáze testujících žen, napiště na tento e-mail: zuzana.citkova@greenmarketing_cz. Veškeré testované zboží prošlo potřebnými atesty a je plně schválené pro uvádění na český trh. Smyslem testování je pouze sdílení zkušeností. 


Na BioMámě by vás dále moho zajímat: 

Látkové vložky – návrat k pohodlí aneb Nejen děti se mohou mít „jako v bavlnce“

1. díl velkého plenkového seriálu: Vyvracíme mýty o látkových plenách

2. díl velkého plenkového seriálu: Praktické tipy jak na plenkovou výbavičku

3. díl velkého plenkového seriálu: Odzkoušeno na zadečcích

Bezplenková komunikační metoda

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Kalíšek je super Odpovědět   Ivana 4. 03. 2011, 09:28:01
Kalíšek používám asi rok (yuuki) a jsem s ním moc spokojená. I první zavedení a vyjmutí bylo ok, nikdy mi neprotekl, stopku jsem zkrátila hned po 2. zavedení a po 3. odstřihla úplně. Při vyjímání je třeba si pomoci prsty a provádět toto v kleku - i tak jsem ale nikdy nebyla ani ušpiněna.Kalíšek drží na svém místě i při sportu a necítím ho. Stačí ho vylít po 8-10 hodinách. Pokud se vám zdá, že nesedí úplně jak by měl, stačí si pomoci k orgasmu (dojde k uvolnění svalů dělohy a kalíšek se pak lépe rozvine a přisaje).
Bioženy testují aneb menstruační pohárek zabodoval Odpovědět   Ellen 19. 03. 2011, 14:41:08
Tak u mě kalíšek neprošel. První jsem si koupila od firmy Ladycup, nevyhovoval mi - měla jsem problém se zaváděním a protékal. Poté jsem si pořídila od firmy Mooncup - a to samé, doprovázené bolestmi. Po týdenním používání jsem několik dní ještě měla přetrvávající bolesti z poškození stěny. Konzultace a poradci mi nepomohli.
Re:Bioženy testují aneb menstruační pohárek zabodoval Odpovědět   Zuzana Citkova 21. 03. 2011, 07:51:13
Ellen, počkejte si na výsledky testování látkových menstruačních vložek. Je to další ekologická varianta pro naše dny. Pohárek nemusí sedět každému, což dokládá i Venda z našeho testování. Přeji, abyste byla s další variantou spokojená!
Re:Re:Bioženy testují aneb menstruační pohárek zabodoval Odpovědět   Ellen 21. 03. 2011, 10:15:17
a tampony z mořské houby testovat nebudete? :)
Re:Re:Re:Bioženy testují aneb menstruační pohárek zabodoval Odpovědět   Zuzana Citkova 24. 03. 2011, 07:57:23
Ellen, dobrý nápad. Pokusím se zařídit. Jste zájemkyně o testování? Pokud ano, pošlete mi vaše kontaktní údaje na zuzana.citkova@greenmarketing.cz.
menstruační pohárek u mě nezabodoval Odpovědět   Romana 24. 03. 2011, 19:13:28
Kalíšek jsem si také zakoupila a vyzkoušela. Zavedení bylo snadné, nošení příjemné ani jsem o něm nevěděla, nic neprotékalo, ale jeho vyndání bylo pro mě sporo nemožné ... podařilo se mi to až po dvou hodinách. Takže jsem ho odložila. Tampony z mořské houby by mohly být dobrou alternativou. Těším se na výsledky případného testu.
Bioženy testují aneb menstruační pohárek zabodoval Odpovědět   Ivana 28. 03. 2011, 12:08:33
Na trhu existují i nové typy kalíšků s poutkem nebo kuličkou, které by se teoreticky měly lépe vyndavat. důležité je pomoci si svaly a zatlačit jako při stolici a případně si dopomoct prsty. Vyndání i nandání je otátkou chvilky.
co se týče mořské houby, měla jsem ji na odlličování a vzhledem k nutnosti velmi důsledné hygieny se poněkud bojím zvýšeného rizika infekce. Nehledě na možnost propouštění při silnější menstruaci.
Re:Bioženy testují aneb menstruační pohárek zabodoval Odpovědět   Zuzana Citkova 28. 03. 2011, 14:16:55
Ivano, díky za Váš příspěvek. Osobně se domnívám, že problém s vyndaváním není v tyčince nebo v poutku. Dovedu si představit, že někdo prostě nedovede zcela uvolnit svaly. Pokud je člověk v křeči, pohárek se vyndavá velmi těžce. Doporučuji zcela se uvolnit a vyndavat pohárek v dřepu. Případně jak radí Ivana, zatlačit jako při stolici. Rozhodně by to ale nemělo být nějaké úporné tlačení. Jako uživatelka pohárku jsem měla také na začátku problémy, ale ty se brzy vyřešily právě tím, že jsem se při manipulaci úplně uvolnila. Přece jen je to za začátku něco nového a někoho může překvapit velikost pohárku. Takže všem dámám přeji, aby našly pro sebe to pravé.
Bioženy testují aneb menstruační pohárek zabodoval Odpovědět   Ivana 28. 03. 2011, 12:09:36
Ty vylepšené kalíšky se jmenují Meluna.
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft srpen rgt
Po Út St Čt So Ne
31           1 2
32 3 4 5 6 7 8 9
33 10 11 12 13 14 15 16
34 17 18 19 20 21 22 23
35 24 25 26 27 28 29 30
36 31            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,