Biotextil: Poslední chybějící střípek skládačky

organic_cotton1_maly.jpg Jak je dobře, že lidé stále více pečují o své zdraví. Nejen pro jejich vlastní dobro. Ze stále více se rozšiřujícího povědomí o přínosech zdravého životního stylu zprostředkovaně těží i příroda, které tím též snižujeme zátěž.  

Snažíte-li se žít zdravě, pak určitě dbáte na kvalitní, nejlépe bio, stravu, dopřáváte svému tělu přiměřený pohyb a bydlíte-li ve městě, čas od času zcela jistě také výlet někam do přírody, která  nám alespoň na chvíli uleví čistším vzduchem a potěší svou přirozenou krásou a harmonií. Celé je to téměř dokonalé – jen ten poslední střípek skládačky nám ještě chybí.

organic_cotton12.jpgOsobní zdravé životní prostředí pro Vaše tělo, které pomáhá i přírodě

Je to vlastně úplně logické, jen si to lidé z (takzvaných) vyspělých zemí ještě neuvědomili. Pokožka, největší dýchající orgán našeho těla, disponuje obrovskou schopností vstřebávat ze svého okolí. Látky, do kterých se oblékáme, a které nás zahalují od krku ke špičkám nohou 24 hodin denně, nám proto vytváří takové malé osobní životní prostředí, ve kterém se neustále pohybujeme.   Jsou-li tyto látky vyráběny chemickou cestou, pak tělo zatěžují uvolňujícími se chemikáliemi. Jsou-li vyráběny šetrně, pak poskytnou úlevu. Znečištěné ovzduší těžko sami rychle ovlivníme, ale kvalita textilu, který používáme, je zcela v naší moci, stejně jako zdravá strava.

Z ekologického zemědělství a výroby či konvenčně?

Biotextilní látky představují tu nejzdravější variantu. Vyrábí se z vláken z ekologického zemědělství v certifikovaných provozech, které musí dodržovat zásady udělené biotextilní certifikace, a podléhají přísným (mnohdy neohlášeným) kontrolám nezávislých certifikačních organizací. Při pěstování textilních plodin se nesmí používat jinak běžné pesticidy, herbicidy, umělá hnojiva, defolianty a další a další látky, které jsou v mnohých případech jedovaté a karcinogenní.

bio_bavlna_pole_1.jpgBavlníková pole se velmi intenzivně ošetřují pesticidy. Ty jsou v ekologickém pěstování zakázány.

V celém procesu výroby biotextilu jsou zakázány zdraví nebezpečné chemikálie a aplikace mnohých úprav, kterými se mění přirozené vlastnosti přírodních vláken (vyberme ty kurioznější - zpomalení hořlavosti, či třeba optické zjasňovače). Desítky těchto chemických ošetření, z nichž mnohé jsou v látkách zafixovány na molekulární úrovni tak, aby se nedaly odstranit praním, však současně narušují strukturu vlákna, čímž snižují celkovou trvanlivost výrobku. Trend poplatný době, který snižuje přirozeně vysoce trvanlivé materiály na úroveň zboží pro rychlou spotřebu. Není až takovou výjimkou, abychom doma ještě měli damaškové povlečení po mamince či babičce – důkaz toho, že poctivě vyrobené látky mohou sloužit desítky, až dokonce i sto let. Jestlipak se toto stane našim dětem či vnukům s povlečením, jaké se vyrábí běžně dnes?

Při výrobě biotextilu je však kladen důraz také na vyloučení postupů, které ohrožují přirozenou rovnováhu místního ekosystému. Každým nákupem biotextilního výrobku místo toho konvenčně vyrobeného, proto pomáháte nejen sobě, ale také celé planetě Zemi. Za své zdraví a někdy i život vám vděčí také všichni lidé (vzhledem ke globální ekonomice v současnosti v drtivé většině případů ze zemí třetího světa), kteří na výrobě biotextilu pracují.

Biotextil – úleva, ale pro co všechno?

Jak již z článku vyplývá, opět zde dominuje kombinace vaše zdraví – příroda – lidé podílející se na výrobě. Možná vás však překvapí, že se v tuto chvíli přidá i vaše peněženka. Stačí trochu (trvale udržitelného) myšlení a nevyhnutelně nám vyjde, že nákup jednoho trvanlivého výrobku  nás v konečném důsledku vyjde stejně (ne-li levněji), než opakovaný nákup výrobku nekvalitního. A to nemluvě o skrytých nákladech konvenčního textilu ve formě zátěže vašeho organismu a životního prostředí...

Skryté rezervy pro zdravý život

organic_cotton_postel.jpgÚlevu, kterou biotextil poskytne vašemu zdraví, nám potvrzují reakce mnoha lidí, kteří jej již používají. Ať už jsou zdraví, či trpí úpornými alergiemi, pocity úlevy jsou jednoznačné, v některých případech podložené i vymizením alergických reakcí či jiných obtíží (bolesti hlavy). Pokožka je skutečně široká vstupní brána do našeho těla, a uděláme jen dobře, když budeme pečlivě vybírat, čím ji obklopíme.

Mimochodem, věděli jste, že v tradiční indické medicíně Ayurvédě existuje celý klinickými testy ověřený vědní obor, který využívá vlastností pokožky k léčení mnohých nemocí, vnějšího (kožního), ale i vnitřního charakteru? Za tímto účelem používá látky a oblečení, napouštěné a barvené směsmi bylin...

Jana Růžičková, AMWA Organic, www.amwa.cz

Mohlo by vás také zajímat:

Biotextil a trvalá udržitelnost se prosazují na česká módní mola

H&M na cestě k trvalé udržitelnosti

Wear Fair 2010 – férové a ekologické oděvy v Linzi

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,