Bezplenková komunikační metoda

Bezplenková komunikační metoda aneb přirozená hygiena kojenců je opravdu přirozenou metodou a je vhodná pro všechny. S většinou dětí na světě se tato metoda praktikuje. V Jižní Americe, Africe, Asii a nyní ji znovu objevujeme i v Evropě. Metoda silně prohlubuje vztah rodičů a dítěte, jejich vzájemnou důvěru a komunikaci. Je velmi vhodná i pro tatínky. Ženy mají obrovskou výhodu navázání vztahu s miminkem při kojení, což si muži mohou částečně vynahradit právě při BKM. Jde o častý fyzický kontakt a vzájemnou komunikaci  

Na jakém principu BKM funguje? 

Miminka hned po narození umí vědomě uvolnit své svěrače. A proto jim umožňujeme vykonat potřebu mimo své oblečení a svůj pelíšek. Nesedící děti se drží v klubíčkové poloze nad vhodnou nádobou - miskou, toaletou, umyvadlem. Používají se čtyři základní principy.
1. zvukový signál - ve chvíli, kdy dítě podržíme nad nádobou, vydáváme zvukový signál (např "ččččč") a tím dáme dítěti najevo, že nyní se opravdu může uvolnit a potřebu vykonat.
2. časování - stejně jako dospělí i děti potřebují na záchod po dlouhém spánku a po jídle. V tuto dobu je velká pravděpodobnost, že budete s BKM úspěšní. 3. signály - již od narození s námi děti komunikují o své potřebě pomocí signálů. Signály jsou velmi individuální, ale mezi nejčastější patří pláč bez příčiny, velký neklid, zakoukání do prázdna, zvukové signály (velmi výrazné například u nevidomých rodičů) aj. Začneme-li tyto signály vnímat a s děťátkem komunikovat a jeho potřebě vyhovíme, stávají se signály čím dál více zřetelnějšími.
4. intuice - je třeba ji trénovat, ale je spolehlivá. Pokud jsme s dítětem často ve fyzickém kontaktu, spíme spolu v posteli, nosíme ho často v šátku, koupeme se spolu ve vaně, pak jsme natolik naladěné na jeho potřeby, že předem vycítíme,
kdy se mu chce čůrat. Intuice funguje výborně i na procházkách, na nákupech a na návštěvách, kdy se na BKM nesoustředíme.

Jak a kdy s BKM začít? 

S miminkem začínáme bezplenkovat do čtyř měsíců.  Někteří rodiče, zejména u prvorozeného dítěte, potřebují čas, aby se srovnali se všemi změnami, které je v životě potkaly. Pokud žena neměla dobrý porod nebo má problémy s kojením, jde BKM stranou a vrací se k metodě až později. Ale můžete samozřejmě začít hned po narození. Některá miminka vás ani čekat nenechají - vysílají nepřehlédnutelné signály a kdo o BKM alespoň něco tuší, začne ji praktikovat. Začít můžete  i později, ale dítě s vámi již aktivně o vylučování nekomunikuje a BKM se pro vás stává obtížnější. Minimálně však můžete i u starších dětí využívat metodu časování.

Bez čeho se při této metodě neobejdu? 

Bez plenek :-) Ne, bez plenek se samozřejmě obejít můžete, ale rodiče je většinou využívají, a to jako pojistku. Plenka neslouží jako toaleta, ale jako látka pro zachycení případné nehody. Proto je vhodnější používat plenky látkové, a to buď kalhotkové, nebo klasické čtvercové. Využijete také oblečení, které se snadno a rychle vysvlékne. Místo punčocháčků návleky, místo overalu bodíčko. A také potřebujeme nádobu na čůrání - nejčastěji se využívá čínský nočník, který se dobře drží mezi nohama. Ale dobře poslouží i jakákoliv jiná miska a dítě můžete nosit i nad umyvadlo či toaletu.

Na co si dát pozor? 

Na vlastní nervozitu. Rozhodně není vhodné, aby se rodiče na metodu upínali, byli ve stresu při nezdarech a na dítě vytvářeli nátlak.

 

Jaké jsou přínosy pro dítě?

Novorozenci, s kterými praktikujeme BKM, zpravidla netrpí tříměsíčnimi kolikami.
Dítě tráví minimální čas v mokré či znečištěnéplence. Nehrozí mu tak opruzeniny a hlavně si uvědomuje, že mokrá plenka není v pořádku. Když ho nestihnete dát vyčůrat mimo plenu a plenka je počůraná či dokonce pokakaná, dítě to vždy spolehlivě hlásí a nechce v mokré pleně být. Přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit zničehonic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.

 

Máte zkušenost s BKM se svým dítětem? Jak ji hodnotíte?

Ano, bezplenkovali jsme s oběma dcerami. Kontaktní rodičovství naší rodině a našemu životnímu stylu velmi vyhovuje. Děti vnímáme jako velké duše v malém těle a tak se k nim i chováme. Nevidím jediný důvod, proč nevyhovět jejich potřebě jídla, spánku, mazlení a také vylučování. Pro mě osobněje velkým přínosem BKM i ekologie. Používání látkových plen je sice výrazně ekologičtější než používání papírových plen, ale nejšetrnější je nemuset používat žádné.

 

Lucie, děkuji za rozhovor! 

Zuzana Čítková

 

 

Na otázky odpovídala Lucie Harnošová, jednatelka www.branakdetem.cz

 

Více o BKM naleznete v knize Bez plenky - laskavá moudrost přirozené hygieny nemluvňat od Ingrid Bauerové.

 

Související články: 

1. díl velkého plenkového seriálu: Vyvracíme mýty o látkových plenách

 

 

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Bezplenková komunikační metoda Odpovědět   Kateřina Markéta 26. 01. 2011, 10:31:32
Určitě je to výborná metoda, mluvila jsem s více lidmi, kteří s ní mají zkušenosti, bohužel u nás to nefunguje :-( Snažila jsem se od narození syna (jsou mu tři měsíce), ale on signály nedává žádné. Třeba ho mám na klíně, koukám mu do obličeje, on se tváří pořád stejně, a najednou slyším, že se plína plní, malý kaká a tváří se pořád naprosto stejně. Takže tahle metoda bohužel není pro každého :-(
Bezplenková komunikační metoda Odpovědět   Zuzana Citkova 26. 01. 2011, 15:54:54
Ani já u svých dětí žádné signály před nepoznala :-( Nedávno jsem diskutovala s jednou maminkou na toto téma a její zkušenost byla taková, že u prvních dvou dětí by si tuto metodu nedovedla vůbec představit a u třetího to přišlo tak nějak samo.
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,