Aromaterapie - komplexní přírodní ošetření

Aromaterapie je terapeutické ošetření, které podporuje zdraví, ulevuje při zátěži a stresu, posiluje imunitu organizmu a harmonizuje tělesné a duševní pochody.  

Aromaterapie využívá vlastností přírodních éterických olejů. Ve svém účinku působí aromaterapie jak preventivně, tak při akutních či chronických potížích.

Éterické oleje (jinak řečeno též esenciální oleje nebo rostlinné silice) jsou koncentrované výtažky, které se získávají z aromatických rostlin. Aromatické látky působí na čichové nebo chuťové receptory člověka a vyvolávají důležitou biologickou aktivitu. Tato bioaktivita působí na různých orgánových úrovních a vyvolává určité žádoucí (nebo také nežádoucí) účinky podle druhu použité silice. Éterické oleje, vyvolávající nežádoucí účinky, se v aromaterapii nepoužívají vůbec nebo jen omezeně.

Z převážné většiny se éterické oleje získávají tradičními metodami jako jsou destilace a lisování, které uchovávají terapeutické vlastnosti rostliny a zároveň poskytují bioaktivní olej, jenž lidské tělo snadněji vstřebává. Každý éterický olej má své jedinečné vlastnosti, kterých se využívá pro specifické účely. Některé vlastnosti jsou mnohým olejům společné - jsou antiseptické a většina má silné protivirové a antibakteriální účinky. Některé oleje stimulují tělo, mysl či emoce, jiné naopak zklidňují. Vedle čistých přírodních silic se vyrábějí rovněž silice syntetické. Jejich cena je několikanásobně nižší než cena silic přírodních, jejich bioaktivita je však sporadická nebo žádná.

Způsoby využití éterických olejů

Rostlinné silice nacházejí uplatnění v přípravě profesionální i domácí kosmetiky, v parfumerii, v masážní praxi, ve fyzioterapii, ve farmacii a dermatologii. Silice mají velice silnou koncentraci. V jediné kapce je obsažena vůně a účinné látky přibližně z 1 kg rostlinné drogy. Proto se musí tyto látky několikanásobně ředit. Rostlinné silice nejsou mísitelné s vodou, ale dobře se rozpouštějí v rostlinných olejích, v medu, v lihu, mléce a smetaně.  

Vzhledem k tomu, že silice jsou prchavé látky, dochází, pokud jsou ponechány volně, k jejich rozptylu do okolního prostoru. Po vdechnutí se vjem dostává čichovým nervem do čichového centra v mozku. Z tohoto místa vonná aktivní látka ovlivňuje autonomní nervový systém. Může navodit zvýšení či snížení krevního tlaku, pocit tepla, chladu, osvěžení, uklidnění, povzbuzení, může odstranit bolesti hlavy a podobně. Inhalace silic je možné využít v psychoterapii při léčbě různých psychosomatických onemocnění. Stejně tak může příjemná vůně přispět k zlepšení atmosféry doma i na pracovišti. K rozptýlení silic do prostoru se nejčastěji využívá aromalampa, případně difuzér éterických olejů.

Nejjednoduššími aromaterapeutickými preparáty pro vnější použití jsou masážní oleje. Éterické oleje, správně ředěné rostlinným olejem lisovaným za studena (například mandlovým, olivovým, slunečnicovým), pronikají všemi vrstvami kůže a dostávají se až ke krevním vlásečnicím. Specifický účinek éterických olejů spolu s relaxační masážní technikou vyvolává příznivou regenerační odezvu v lidském organizmu. Vhodná je také lokální aplikace formou obkladů, mastí či balzámů při různých bolestivých stavech svalů a kloubů, při kožních onemocněních anebo k běžnému dennímu ošetření.

Jednoduchou domácí formou využití éterických olejů jsou koupele. 5-8 kapek éterického oleje rozmícháme v 1 dcl tučného mléka nebo medu a vlijeme do vany. V tomto případě kombinujeme pronikání éterických olejů pokožkou s inhalací.   

Několik rad při užívání rostlinných silic

Prostudujte si důkladně účinky rostlinných silic a pečlivě vybírejte jejich kvalitu. Řada prodávaných silic nese označení „Pouze do aromalampy nebo do pot-pouri“ (směsi suchých květů). Ty jsou převážně syntetické nebo ředěné a pro aromaterapeutické užití nejsou vhodné.

Adéla Zrubecká, diplomovaná aromaterapeutka, Nobilis Tilia

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft únor rgt
Po Út St Čt So Ne
5           1 2
6 3 4 5 6 7 8 9
7 10 11 12 13 14 15 16
8 17 18 19 20 21 22 23
9 24 25 26 27 28 29  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,