Aromaterapie je věda i umění v jedné kapce

aromaterapie110.jpg Aromaterapie není vše, co voní. Aby měly vůně také léčivé účinky, musejí mít svůj původ v léčivých rostlinách. Jen takové vůně jsou totiž spolehlivým zdrojem požadovaných a očekávaných účinků.   

Vůně nepřírodního původu se k aromaterapii nepoužívají a mohou být naopak zdrojem různých neočekávaných a mnohdy nepříjemných reakcí.

Aromaterapií tedy nazýváme přírodní terapeutickou metodu, která cíleně využívá léčebných účinků přírodních éterických olejů. Ty se získávají z léčivých siličnatých rostlin destilací, případně lisováním. Potřebujete mnoho kilogramů, někdy i tun rostlin, abyste získali malé množství jejich esence – éterického oleje, který obsahuje to nejlepší a nejúčinnější, co rostlina má.

Éterické oleje z rostlin mají každý svoji specifickou vůni podle obsažených přírodních chemických látek, kterých může být v konkrétním oleji i přes čtyři sta. Takový olej nelze vyrobit v laboratoři. Syntetické, průmyslově vyráběné vůně mívají pouze desítky složek, i když mohou vonět velmi podobně. V přírodním oleji jsou jednotlivé složky ve složité rovnováze a vyvolávají komplexní účinek na lidské zdraví. Díky historickému používání léčivých rostlin jsou jejich účinky na člověka dobře známé a prozkoumané. Víme, co můžeme očekávat a na co si dát pozor. To u syntetických vůní neplatí. Lidské tělo si s nimi často neví rady a zejména u citlivých lidí nebo malých dětí mohou vyvolávat nepřirozené reakce, jako například bolest hlavy, nevolnost, podráždění pokožky, ekzém, alergie a podobně.

Domaci_lekarnicka445.jpgČich – váš neomylný rádce

Přírodní oleje nejen krásně voní, ale protože jsou přirozeně těkavé, v kontaktu se vzduchem se rychle vypařují. Pročišťují tak automaticky prostředí a spolu se vzduchem je vdechujete a dostáváte do krevního oběhu. Během masáže nebo koupele se navíc éterické oleje vstřebávají také pokožkou. Na fyzické úrovni éterické oleje likvidují choroboplodné zárodky, neboť většina z nich má silné antiseptické, antibakteriální a protiplísňové účinky. Specificky pak každý olej podle svého chemického složení působí na činnost konkrétních tělesných orgánů nebo soustav. Používáte-li je správným způsobem a v doporučeném dávkování, nemají žádné nepříjemné vedlejší účinky, naopak posilují přirozenou obranyschopnost organizmu.

Neméně významné je, jakým způsobem přírodní vůně ovlivňují vaši mysl. Vjemy získané čichem putují do limbického centra v mozku, kde ovlivňují neurochemické procesy a zároveň limbický systém vyvolává změny v oblasti pocitů. Protože je tato prastará část mozku zodpovědná za chování, emoce a dlouhodobou paměť, jsou vůně schopné vyvolat vzpomínky a umožňují vám rychle cestovat prostorem a časem. Společně tyto dva mechanizmy působení vyvolávají tzv. psychologický efekt éterických olejů.

Reakce na čichové podněty jsou tedy podvědomé a vaše racionální část mozku je nedokáže ovlivnit. Ve složitém systému vlastních podvědomých reakcí, zasutých vzpomínek, potlačených či projevovaných emocí, rodinného zázemí, fyzické kondice a momentální nálady je váš vlastní nos tím nejlepším vodítkem. Vaše moudré tělo ví nejlépe samo, co potřebuje, a tedy – co mu voní.

Jak si správně vybírat?

Je rozdíl, pokud vybíráte pro sebe nebo pro někoho jiného. Výběr pro sebe je vždy jednodušší, výběr pro jiné odpovědnější. Pro sebe si vytipujte olej nebo oleje podle jejich účinků na potíže, které si přejete řešit nebo si stanovte záměr, kterému má vonná směs posloužit. Tyto vybrané oleje si očichejte a vyberte z nich ty, které vám voní nejlépe. Můžete také postupovat intuitivně a vybrat si z většího množství olejů ten, který vás přitahuje nejvíce nebo si můžete namíchat směs z různých éterických olejů. Vždy si vhodnost vašeho výběru ověřujte přičichnutím a sledujte komplexní reakci vašeho těla, přeloženou do jednoduchého voní/nevoní. Ať už postupujete symptomaticky nebo intuitivně, u vybraných olejů vždy ověřte kontraindikace, abyste měli jistotu, že je pro sebe můžete použít a v jakém dávkování.

Mícháte-li pro jiné, sázejte na jistotu. Vyberte oleje podle požadovaného účinku a v první řadě ověřte podle kontraindikací, jestli jsou pro daného člověka vhodné. V profesionální praxi používejte pro výběr olejů některou z diagnostik. Při míchání dodržujte doporučené dávkování podle věku a zdravotního stavu. Pokud je to možné, nechte jej k jednotlivým olejům nebo výsledné směsi přičichnout a v případě potřeby směs ještě upravte tak, aby byla co nejpříjemnější.

Zvolíte-li dobře jednotlivé vůně ve směsi, budou vytvářet synergii, což znamená, že se oleje vzájemně podporují a posilují v účinku. Směsi kombinujte ideálně ze tří až pěti éterických olejů a výslednou vůni můžete ještě upravit poměrem jednotlivých olejů. Když si vyberete nebo vytvoříte svoji vůni, používejte ji všemi způsoby, které jsou vám příjemné či praktické a četnost použití řiďte svými pocity. Inhalujte z inhalační tyčinky či kapesníčku, používejte směs do difuzéru nebo aromalampy, naředěnou v rostlinném oleji si ji vtírejte do pokožky obličeje nebo celého těla, dopřejte si aromatickou koupel. Protože se éterické oleje ve vodě nerozpouštějí, pro jejich naředění do vody potřebujete použít vhodný nosič, nejlépe hydrofilní nebo koupelový olej.

Adela_Zrubecka200.jpgZ přírodních éterických olejů si tímto jednoduchým způsobem můžete vytvořit svého jedinečného osobního pomocníka, díky němuž posílíte své zdraví, ulevíte stresu, zharmonizujete emoce a chcete-li, podpoříte také svůj osobní duchovní vývoj.

Více o aromaterapii a působení éterických olejů se dočtete v knize Aromaterapie podle ročních období od Adély Zrubecké.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červenec rgt
Po Út St Čt So Ne
27     1 2 3 4 5
28 6 7 8 9 10 11 12
29 13 14 15 16 17 18 19
30 20 21 22 23 24 25 26
31 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,