3. díl velkého plenkového seriálu: Odzkoušeno na zadečcích

plena_perex_1_1.jpg Pamatujete se ještě na závěr 2. dílu? Oznámili jsme tehdy, že hledáme dva dětské zadečky na vyzkoušení látkových plenek, které věnovala Brána k dětem. Přečtete si nyní, jak všechno po 3 měsících dopadlo.    

Zájem o vyzkoušení látkových plen byl obrovský

Vybrali jsme 2 nejrychlejší odpovědi tak, abychom podarovali jednu maminku, která už látkové pleny používá, a jednu, která je jimi dosud netknutá. 

K oběma se dostala tato základní výbavička: jedna plenka all-in-one Itti Bitti Snap, jedna kalhotková bambusová plenku Baby Beehinds a jedna česká kalhotkovka Haipa-Daipa. K těmto plenkám maminky dostaly i dvoje svrchní kalhotky – jedny vlněné a jedny PUL Baby Beehinds spolu se snappi sponku a lanolinovou impregnací na vlněné kalhotky. Všechny plenky věnovala společnost Brána k dětem.

Výsledky tříměsíčního zkoušení


dite_1.JPG

Proč jste o testování látkových plen projevily zájem?
Látkové pleny již nějakou dobu používáme a zatím nás to baví, dá se říct víc a víc. Na trhu je jich
spousta druhů, není tedy možné (i vzhledem k drahým cenám za ty nejlepší) je všechny vyzkoušet.
Mám pocit, že člověk tomu po určité době lehce propadne a pak nakupuje všechny ty krásně barevné
a heboučké typy, a pak se snadno stane, že má doma výbavičku pro 2-3 děti. Takže mě prostě lákalo
vyzkoušet nějaké další typy a srovnat je s těmi, co už používáme.

Michaela: Látkové pleny již nějakou dobu používáme a zatím nás to baví, dá se říci, že víc a víc. Na trhu je spousta druhů, není tedy možné (i vzhledem k vyšším cenám za ty nejlepší) vyzkoušet všechny.
Mám pocit, že člověk tomu po určité době lehce propadne a nakupuje všechny ty krásně barevné a heboučké typy. Pak se ale snadno stane, že má doma výbavičku pro 2-3 děti. Lákalo mě vyzkoušet další typy a srovnat je s těmi, co už používáme.

Miluška: O testování jsem projevila zájem hlavně ze zvědavosti. Před narozením prvního dítěte jsem si chtěla látkovou výbavičku pořídit, jen jsem to nestihla. Byla jsem zvědavá, o co jsem přišla.

Jaké byly vaše první pocity, když jste pleny obdržely? Překvapilo vás něco?

Michaela: Radost a těšení se, až je vyzkoušíme. Překvapila mě plenka Baby Behinds, jak je obrovská, a naopak jsem si říkala, jestli drobnou Itti Bitti vůbec oblečeme.

Miluška: Když mi přišla zásilka, byla jsem jednoduše nadšená. Úplně jsem se zamilovala do all-in-one Itti Bitti Snap. Nejdříve jsem nevěděla, jak na ně. Překvapila mě rozdílnost plen. 

Popište prosím vaši první zkušenost. Bylo používání bezproblémové? Nebo jste měly zpočátku nějaký problém? Pokud ano, vyřešily jste ho? Jak?

Michaela: Už mám trochu v ruce, jak s plenkami zacházet, aby neprotekly, takže používání bylo naprosto bezproblémové. Jen mi nějak vadí plenky na patentky. Ať totiž použijeme jakoukoliv plenku s patentkami, mám pocit, že ji musím buď moc utáhnout, nebo ji nechat volnou. Proto mám raději suché zipy. Plenka Baby Behinds je na můj vkus trošku hůře manipulovatelná (což souvisí zase s těmi patentkami a s její mohutností), zvláště u dítěte, které sebou při přebalování celou dobu šije a chvíli v klidu nepoleží. 

Miluška: Než jsem se pustila do prvního použití, musela jsem si přečíst popisy k plenám, abych věděla, co s nimi mám dělat. Taky jsem si říkala, že než s tím člověk začne, musí se na všechno dost připravit. Ale pro nastávající maminku, která teprve čeká děťátko, to není zase takový problém. Mám na mysli několikeré praní a impregnace. Potom už to šlo dobře.

U jednorázovek mi chybí takový ten ne úplně jednoznačně definovatelný pocit „dobrodružství“, že děláme něco prospěšného.


dite2_1_1.jpg

Zkuste popsat rozdíl oproti jednorázovým plenkám.

Michaela: Nejsem až tak zarytá ekomáma, takže jednorázové plenky používáme, když jdeme k doktorce, někam jedeme na delší dobu, když hlídají babičky nebo táta, a v poslední době i přes noc (malá teď moc často pláče a dožaduje se čaje nebo mléka, a tak přes noc strašně moc načůrá, chceme se alespoň trošku vyspat a mám strach, že by plenka protekla a musela bych přebalovat. Doufám ale, že to je jen přechodná záležitost) – z toho vyplývá, že jednorázovky jsou (alespoň pro mě) snazší a
asi i spolehlivější varianta. Nicméně po malém zácviku a otestování si, co si s jakou látkovkou mohu dovolit, jsou i látkové plenky v pohodě. U jednorázovek mi chybí takový ten ne úplně jednoznačně definovatelný pocit „dobrodružství“, že děláme něco prospěšného.

Miluška: Rozdíl je v bezstarostnosti. Pokud jsem používala látkové pleny, vždycky jsem přemýšlela jak to bude s praním a sušením. Zvláště teď v zimě. Zatímco jednorázové pleny jsem popadla, použité sbalila a vyhodila. A v tom vidím hlavní problém "naší doby". Konzumní společnost nahrává plýtvání. Ušetřila jsem hodně jednorázových plen, když jsem používala tyto tři látkové.

Pokud jste se například před kamarádkou zmínila, že používáte na miminko látkové pleny, jaká byla její reakce?

Michaela: Mám dva typy kamarádek. První skupinu tvoří lehce „alternativní“ typy, které buď plenky také používají (když mají miminko), tváří se nadšeně, nebo se dokonce i nechají nalákat a zkoušejí také…Před druhým typem si připadám jako šílenec a lakomec, co nedopřeje miminku to nejlepší. Většinou to ale maskují obdivným pohledem a tvrzením, že to by určitě nedokázaly. 

Miluška: Můžete si být jisti, že jsem se o látkových plenkách zmiňovala, kde to šlo. Ze všeho nejdřív jsem o tom napsala kamarádce a její první reakce byla: "To ti nestačí, co máš, ještě to praní." Ale po čase se také začala zajímat o mé dojmy a postřehy. Maminka i tchyně se tvářily neutrálně. Maminku překvapilo, jak dnes pratelné pleny vypadají. Těšilo mě, že dnes už nacházím více maminek, které se k látkování hlásí, což je potěšující.

Jak obstály látkové pleny v extrémních situacích (cestování, noc)?

Michaela: Testované plenky byly naprosto v pohodě, nebyly žádné problémy s pročůráním, nekomfortem miminka (myslela jsem si, že třeba bude plakat nebo se v noci budit, když bude v mokru, ale zatím se to neděje…možná až bude větší?). Ale já jsem víc ve střehu, než bych byla s jednorázovkou. Taky bych na noc nebo na ven (zvlášť v zimě) spíš použila plenu all-in-one Itti Bitti Snap nebo kalhotkovou bambusovou plenku Baby Beehinds (odvádí skvěle vlhkost, takže miminko má zadeček jakoby pořád v suchu). Kalhotková plena Haipa-Daipa se mi zdá vhodnější pro využití přes den a na doma.

Miluška: Co se týká extrémních situací, pleny obstály dobře. Jen jsou objemnější než jednorázovky a po použití se jich člověk nemůže zbavit.

Jak hodnotíte manipulaci s látkovými plenami (přebalování, praní, sušení; můžete oznámkovat jako ve škole)?

Michaela: Obecně schnutí plenek neřeším, máme jich spoustu, takže na ně nespěchám.

Plenka all-in-one Itti Bitti Snap schne rychle, je úžasně hebká, mínus dávám za manipulaci s patentkami, ale zase není potřeba dávat svrchňáčky. 

Kalhotková bambusová plenka Baby Beehinds - hůře se mi zapíná (patentky), schne trošku pomaleji. 

Haipa-Daipa je v pohodě, schne relativně dobře. 

Vlněné svrchní kalhotky Baby Beehinds - kvůli materiálu mám raději vlněné svrchňáčky, nicméně hůře se udržují, když se dítě pokaká, nebaví mě lanolinovat, při nesprávném zacházení se mohou srazit,  jiné typy vlňáčků mi občas protekly (hlavně ty home made), ale tyhle nikdy.

Svrchní kalhotky PUL Baby Beehinds - naprosto bezproblémové

Miluška: Hodnotím jednotlivé činosti: přebalování - 1, praní - 1, sušení - 2 (zima a bydlíme ve starším domečku). 

Jak hodnotíte látkové pleny z hygienického hlediska (vyskytlo se opruzení, zápach?; můžete oznámkovat jako ve škole)?

Michaela: Opruzení nikdy, zápach občas, obvykle vždycky po noci (nevím, jde se toho zbavit?), nevidím ale nějaké rozdíly, ty jsou jen v odvádění vlhkosti. 

Jak hodnotíte látkové pleny celkově (oznámkujte jako ve škole)?

Michaela: all-in-one Itti Bitti Snap1*, super plenka, malý zadeček, nenarušuje pohyblivost, odvádí vlhkost, je sice drahá, ale myslím, že je možné dokoupit jen vkládačky.

Kalhotková bambusová plenka Baby Beehinds: 2, super plenka na noc, odvádí vlhkost, přes den bych ji asi nepoužila pro její mohutnost, hůře se mi zapíná.

Kalhotková plenka Haipa-Daipa: 2-, v pohodě, ale ve srovnání s předešlými nic moc speciálního, bezva na den. 

Oboje svrchní kalhotky: 1. 

Splnily látkové pleny vaše očekávání?

Michaela: Jednoznačně jsem si to užila.

Miluška: Moje očekávání splnily částečně, jednorázovky jsou pro mě jednodušší. Musím ale zase říct, kdybych měla jen látkové pleny a k tomu i příslušenství (myslím tím třeba odkládací místo na použité pleny), tak bych je hodnotila lépe. 

Doporučila byste látkové pleny své kamarádce/známé? Pokud ano, proč? Pokud ne, proč?

Micheala: Podle toho, které. Už se mi povedlo dokonce dvě kamarádky nadchnout, aby také zkusily látkovat, nechci tím ale otravovat nikoho, koho to nezajímá.

Miluška: Látkovky jednoznačně doporučuji zvláště u prvních dětí. Každopádně se to vyplatí, pokud člověk plánuje více potomků. Ze své zkušenosti doporučuji hlavně plenky all in one, jsou jednoduché, dobře vymyšlené, podobají se jednorázovkám a mají úžasný povrch. Co se týká ostatních, už jsem tak nadšená nebyla. Měli jsme problém s objemem pleny. Takže, když někomu doporučuji látkovky, tak jen s tím, ať posbírá zkušenosti od několika maminek a nakoupí do začátku více druhů.

Zůstanete u používání látkových plen i po skončení testování? Rozšíříte si ještě výbavičku?

Michaela: Určitě budeme látkovat dál, výbavičku už sice rozšiřovat nepotřebujeme, ale asi stejně neodolám, je to návykové. 

Miluška:  Jestli ještě otěhotním, budu látkovat. Teď už ale výbavičku rozšiřovat nebudu, zůstanu u jednorázovek. Na těch pár měsíců by to byl přepych. Když jsem sledovala ceny látkových plen, musím říci, že prvotní investice je dost vysoká. Když se stejná částka rozpustí do delšího časového úseku, je to přijatelnější.

Děkujeme Michaele a Milušce za rozhovor!     


Nenašli jste zde, co jste hledali? Zeptejte se, co vás zajímá k látkovým plenám. V dalším díle zodpovíme dotazy, které nám zašlete včetně těch, které vyplývají z tohoto článku. Své dotazy zasílejte e-mail: zuzana.citkova@greenmarketing_cz

brana_k_detem_1_1.jpg 

Partnerem tohoto seriálu je www.branakdetem.cz

BioMáma na FACEBOOKU.  


Na BioMámě by vás dále moho zajímat: 

1. díl velkého plenkového seriálu: Vyvracíme mýty o látkových plenách

2. díl velkého plenkového seriálu: Praktické tipy jak na plenkovou výbavičku

Bezplenková komunikační metoda

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
49   1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,