Zajišťování kvality vzdělávání v oblasti obchodu s biopotravinami

pokladna.jpg   Trh s biovýrobky rok od roku roste. Stejně důležitá jako kvalita výrobků je přitom kvalita jejich prodeje. Spotřebitelé a ostatní cílové skupiny očekávají od firem, podnikatelů, zaměstnanců a ostatních aktérů této branže vysokou úroveň a solidní profesní kvalifikaci.    

Další vzdělávání zaměstanců a vedení prodejen slouží k tomu, aby se tato specializovaná oblast obchodu profilovala a zlepšila svou pozici na trhu.

prodej_zeleniny.jpgVzdělávání v oblasti maloobchodního prodeje biopotravin není v Evropě řízeno jednotně. Odbornosti, popř. akademické hodnosti, kterých je možno dosáhnout v oblasti dalšího vzdělávání, nemají v mnoha případech dostatečnou vypovídací schopnost, neboť nejsou navzájem srovnatelné. Ti, kdo jsou odpovědni za přijímání personálu, proto musí buď prověřit kvalifikaci uchazeče co do obsahu, a/nebo provádět vlastní školení. To je náročné na náklady i čas.

Cílem zavedení evropského systému zajišťování kvality je poskytovat vzdělání v členských státech EU do budoucna tak, aby byla zaručena stejná a vysoká úroveň s mezinárodně srovnatelnými kritérii, tvořícími závazný a kontrolovatelný rámec.

Systéme zajišťování kvality nabízí transparentní základnu hodnocení a posuzování dosaženého vzdělání. To přispívá ke sbližování různých národních opatření v oblasti vzdělávání a dalšího vzdělávání v rámci přípravy na profesi "prodejce biopotravin".

Eco-Qualify definuje základní standardy

EcoQualify2_logo.jpg20 partnerů z 10 zemí položilo v rámci iniciativy Eco-Qualify základy k vytvoření a rozšíření kvality dalšího vzdělávání v oblasti maloobchodního prodeje biovýrobků. V první fázi projektu „Eco-Qualify I“ byly definovány obsahové standardy pro kvalifikaci zaměstnanců a vedoucích pracovníků. Ve druhé fázi projektu „Eco-Qualify II“ byl pak v návaznosti na ně vypracován rozsáhlý systém zajišťování kvality vzdělávání a dalšího vzdělávání v oblasti maloobchodního prodeje biopotravin v Evropě. Partneři z profesních svazů a vzdělávacích zařízení předložili závazný a kontrolovatelný rámec s mezinárodně srovnatelnými kritériemi a zásadami certifikace.

Od kvalifikačních standardů k systémů zajišťování kvality

Na základě kvalifikačních standardů byl v projektu „Eco-Qualify II" odvozen a vytvořen rozsáhlý evropský systém zajišťování kvality.

Do něj byly zahrnuty mimo jiné následující ukazatele a kritéria k implementaci nabídek dalšího vzdělávání:

 • transparentnost nabídek,
 • poradenství a péče,
 • kvalifikace trenérů,
 • požadavky na prostory a technické vybavení,
 • přijímání a hodnocení účastníků,
 • zprostředkování obsahu a kontrola úspěšnosti,
 • podmínky účasti a smlouvy,
 • management reklamací.

Ústředním dokumentem a pracovním podkladem systému zajišťování kvality Eco-Qualify je Příručka kvality. Sestává ze tří částí.

 1. První část zahrnuje vlastní příručku s popisem procesů týkajících se kvality uvnitř příslušné instituce. Odborný obsah s kvalifikačními standardy je jako hlavní součást  systému zajišťování kvality představen i v této části příručky.
 2. Druhá část příručky obsahuje kontrolní seznam s jehož pomocí je možno vypracovat všechny kroky procesu certifikace a/nebo auditu. Tento dokument pomáhá auditorovi a/nebo manažeru kvality vzdělávací instituce usnadnit realizaci procesů certifikace.
 3. Třetí část zahrnuje dodatek. Slouží jako "průvodce" pro výše uvedené procesy a obsahuje praktické příklady (m.j. příklad vyučovací hodiny). Není závaznou částí příručky a řízení jakosti příslušné instituce ji může měnit a přizpůsobovat.

Akreditace a certifikace

Systém zajišťování kvality v oblasti vzdělávání pracovníků maloobchodu s biopotravinami Eco-Qualify je orientován tržně a spočívá na dobrovolné účasti vzdělávacích institucí a aktérů z branže, kteří jsou přesvědčeni o tom, že tento systém je pro ně výhodou při opatřeních na poli vzdělávání a jejich uplatnění na trhu.

ORA_logo.jpgCentrální řízení a další vývoj systému zajišťování kvality spadá do kompetence Organic Retailers Association (ORA), vrcholného evropského orgánu v oblasti maloobchodního prodeje biovýrobků. ORA odpovídá za řízení a kontrolu systému a akreditaci subjektů odpovědných za  certifikace. ORA může tyto akreditace přenášet také na národní orgány, např. příslušné oborové svazy. Implementace na národní úrovni probíhá ve spolupráci s těmito svazy a vzdělávacími subjekty. Certifikaci vzdělávacích subjektů provádí buď národní orgány nebo akreditované certifikační agentury. Certifikace může zahrnovat jednotlivá opatření nebo celé vzdělávací zařízení.

Které výhody s sebou Eco-Qualify přináší?

Prodej_pe__iva.jpgCílovými skupinami a potenciálními uživateli jsou instituce pro vzdělávání a další vzdělávání, od poskytovatelů přímo z odvětví (svaz maloobchodního prodeje, velkoobchodníci, regionální uskupení, poradci) přes klasické vzdělávací subjekty až po poskytovatele, kteří nejsou z oboru (např. v rámci politických opatření na trhu práce a projektů). Nepřímý prospěch přináší tento systém vedoucím pracovníkům a zaměstnancům v maloobchodním prodeji ekologicky vyrobených potravin, národním svazům, institucím a ostatním aktérům z branže a v neposlední řadě také samozřejmě zákazníkům.

Výhody pro vzdělávací instiruce:

 • standardizovaná kvalita vzdělávání na trhu, který roste
 • certifikace s logem, které je známé a důvěryhodné (ORA / IFOAM)
 • schopnost přizpůsobit se specifickým národním podmínkám a požadavkům

Výhody pro maloobchodníky s biovýrobky:

 • s personálem s dobrou kvalifikací se zvyšuje šance uspět na trhu
 • lepší schopnost přizpůsobit se stále měnícím podmínkám na trhu
 • lepší kontakt se zákazníky, jejichž nároky stále rostou

Výhody pro ekologické zemědělství:

 • podpora rozvoje trhu: díky kvalitně vzdělanému maloobchodnímu sektoru se zlepšuje perspektiva vývoje ekologického zemědělství 

Výhody pro pracovní trh:

 • dobře vyškolení zaměstnanci v oblasti prodeje bioproduktů mají lepší šance uplatnit se na trhu práce
 • lepší (mezinárodní) mobilita pracovních sil

Potenciálními zákazníky pro vzdělávací instituce jsou maloobchodníci specializovaní na biovýrobky a jejich zaměstnanci, konvenční maloobchodníci prodávající biosortiment a jejich zaměstnanci, firmy v oblasti gastronomie používající biopotraviny a jejich zaměstnanci ale také začínající podnikatelé a lidé bez práce, kteří chtějí získat kvalifikaci pro uplatnění v tomto segmentu trhu.

Pokud školící instituce a profesionální aktéři v zúčastněných a ostatních zemích EU dokáží začlenit tento systém zajišťování kvality úspěšně do svých denních tréninkových a vzdělávacích aktivit, úroveň opatření k dalšímu vzdělávání a tréninku se ve státech evropské unie v střednědobém a dlouhodobém horizontu výrazně zvýší.

Internetové stránky Eco-Qualify

Na internetových stránkách Ecoqualify jsou vedle Systému zajišťování kvality a Příručky kvality prezentovány aktuální informace o projektu Eco-Qualify. Kromě toho slouží web stránka jako fórum pro výměnu informací a zkušeností.
www.ecoqualify.o-r-a.org

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červenec rgt
Po Út St Čt So Ne
27     1 2 3 4 5
28 6 7 8 9 10 11 12
29 13 14 15 16 17 18 19
30 20 21 22 23 24 25 26
31 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,