Cena nemusí být nejdůležitější bariérou pro nákup biopotravin

Logo_Bio-info-vzdelava_1.jpg Vysoká cena biopotravin je obecně přijímána jako největší překážka pro to, aby spotřebitelé nakupovali více biopotravin. Proto je také cena biopotravin považována výrobci a obchodníky za nejdůležitější marketingový nástroj. Z výzkumu univerzity Kassel ale vyplývá, že tomu tak nemusí vždy být.  

Cílem výzkumu, který prováděli Ulrich Hamm a Sabine Plaßmann z německé univerzity v Kastelu, bylo objasnit, zda zákazníci opravdu reagují na cenu biopotravin tak citlivě, jak se obecně předpokládá. V rámci výzkumu byla zkoumána známost cen biopotravin a ochota za ně zaplatit určitou cenu. Dále výzkumníci zjišťovali, na kolik ochota zaplatit za biopotraviny uváděná při rozhovorech korespondovala s reálným chováním při nakupování. Byly provedeny rozhovory s 642 spotřebiteli biopotravin v kombinaci s tajným sledováním jejich nákupního chování ve dvou konvenčních prodejnách potravin a dvou bioprodejnách.

Výsledky analýzy dat ukazují, že vědomosti o cenách biopotravin mezi spotřebiteli nejsou správné a že ochota zaplatit za biopotraviny je vyšší než jak se dosud předpokládalo. Oba faktory navíc do značné míry ovlivňují socio-demografické a psychografické faktory. Překvapivě se ukázalo, že většina zkoumaných zákazníků nakupovala biopotraviny i za ceny výrazně vyšší, než jaké uváděli při rozhovorech.

Výsledky výzkumu zpochybňují současný předpoklad, že cena biopotravin je hlavní bariérou pro jejich nákup. Výsledky také ukazují, že důležitost ceny biopotraviny je nahlížena z několika dalších perspektiv i během vlastního nakupování, například z pohledu dalších informací na výrobku.
Pro výrobce a obchodníky s biopotravinami nabízí výzkumníci následující doporučení pro marketing biopotravin:

Pokud využíváte strategii nízkých cen, vhodným nástrojem jsou snížené ceny a speciální nabídky, zejména u těch výrobků, u kterých mají spotřebitelé relativně dobrou znalost cen (pečivo, banány, mléko, máslo).

Pokud používáte prémiovou cenovou strategii, měli byste jasně komunikovat altruistické motivy pro nákup biopotravin (například sociální důvody, charakteristiky vztahující se k ochraně přírody či welfare zvířat, které jsou přísnější než běžné normy).

Jako vhodné se doporučuje kombinace několika cenových strategií v souvislosti s mírou znalosti zákazníků o cenách biopotravin. Výsledky studie v oblasti ochoty platit za biopotraviny naznačují možnost zvýšení cen některých biopotravin.

Zdroj: Plaßmann, Sabine and Hamm, Ulrich (2009) Kaufbarriere Preis? - Analyse von Zahlungsbereitschaft und Kaufverhalten bei Öko-Lebensmitteln [Purchasing barrier price? Analysis of the willingness to pay and the purchasing behaviour on organic products]. Report, Fachgebiet Agrar- und Lebensmittelmarketing, Universität Kassel, D-Witzenhausen.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,