Vypěstujte si sami

Rubrika „Vypěstujte si sami“ vzniká ve spolupráci s Radomilem Hradilem, spoluautorem knihy Česká biozahrada (Fontána a PRO-BIO, 2000) a brožury Biozahrada (PRO-BIO Liga, 2007).  

‹‹   Předchozí   1 2 3

Jak hubit mšice na zahradě a nezabít přitom vše živé kolem

Při přípravě podkladů k  článkům o čmelácích a včelkách samotářkách často narazím na informace, jak těmto užitečným opylovačům našich zahrad škodí neuvážené používání chemických postřiků proti „škůdcům“ a zejména mšicím.  

 

Zelené hnojení – 1. část

zelene_hnojeni_11.jpg Když si uvědomíme, že půda vzniká z neživé, třebaže zvětralé matečné horniny především působením mikroorganismů a kořenů rostlin, pak teprve oceníme význam zeleného hnojení a vůbec rostlinného pokryvu pro naši zahradu.  

 

Ochrana ptačí budky a krmítka před kočkami a jinými predátory

budka41.jpg Blíží se jaro – čas hnízdění ptáků, kteří se k nám vracejí z teplých krajin i těch, kteří tu zimu přečkali s námi. Značná část ptáků ke svému hnízdění potřebuje hnízdní dutiny. Těch však v přírodě ubývá.  

 

Pěstování a ochrana ovocných dřevin v ekologické produkci

biosad_logo.jpg Občanské sdružení BioSad ve spolupráci s BIOCONT LABORATORY spol. s r.o.si vás dovolují pozvat na Vstupní seminář pro ekologické ovocnáře na téma Pěstování a ochrana ovocných dřevin v ekologické produkci a uplatnění ekologických metod v integrované produkci.  

 

Plevele – doprovodné rostliny

pch_ro1.jpg Zakrytí rostlinami má pro půdu obrovský význam. Rostliny půdu chrání před sluncem i kapkami deště, jejich kořeny zabraňují vyplavování živin z půdy a zlepšují strukturu půdy.  

 

Proč na zahradě používat bio osivo?

bob1.jpg Často se diskutuje, jaký význam má použití bio osiva – není zelenina vypěstovaná z nebio osiva, ale bez použití chemických prostředků a při dodržení všech zásad biopěstování stejná, jako ta z bio-osiva? Pokud Vám jde pouze o vaši úrodu, tak pravděpodobně rozdíl moc nepoznáte. Bio osivo ale není jen o bio úrodě…Co všechno se skrývá za označením bio osivo?  

 

Zpracování půdy v biozahradě

ryc1.jpg Čím víc práce odvedou půdní organismy, tím méně se nadřeme my sami! Navíc neprokypříme půdu žádným nářadím tak kvalitně, jak to dovedou kořeny rostlin, žížaly a další organismy.  

 

Těšíte se na jarní zeleninu? Pak myslete už dnes na jaro 2011!

jarni_salat1.jpg Každý správný zahradník se po celou zimu, tak jak ubývají zásoby a snižuje se sortiment loňské zeleniny, těší na to, až si bude moci pochutnat na jarním šťavnatém býlí. Jaká to je slast, zakousnout se do prvního salátu nebo do první kedlubny!  

 

Čmeláci známí i neznámí. Jak je přilákat na naší zahradu

1_____mel__k_na_kytce_1.jpg Čmeláci jsou oblíbení u dětí i dospělých, zvláště zahrádkářů. Přesto vědomky i nevědomky způsobujeme jejich úbytek a jejich krátký život děláme ještě komplikovanější. Přitom jim vděčíme za mnohé a není obtížné jim pomoci, alespoň na naší zahradě. Určitě se nám za to odvděčí, neboť jsou to velmi pracovití a mnohdy nezastupitelní opylovači.  

 

Co se slimáky na biozahradě?

slimak_zluty_3.jpg Než vám odpovím na tuto otázku, rád bych vám o slimácích něco pověděl. Slimáci jsou zdravotní policie. Spolehlivě odstraňují vše neduživé, odumírající, rozkládající se, nebo naopak přehnojené a přebujelé.  

 

Zahrada k nakousnutí - Permakulrura podle Seppa Holzera

Sepp_Holzer_Zahrada_k_nakousnuti_1.jpg Milovníkům přírodních a permakulturních zahrad představujeme novou knihu s názvem Zahrada k nakousnutí. Jedná se o překlad dvou knih rakouského horského farmáře Seppa Holzera "Der Agrar-Rebell" a "Sepp Holzer's Permakultur", upravený pro české a moravské klimatické podmínky.    

 

Biozahrada a její obyvatelé v zimě

Podzim je doba úklidu na zahradě a její přípravy na zimu. Pilní zahrádkáři hrabou a pálí listí, odklízí, co zbylo na záhonech a snaží se ze zahrady odstranit vše, co příroda jen tak pohodila. Zkuste se letos na svou zahradu podívat jinýma očima a při přípravách na zimu tentokrát myslete i na ostatní obyvatele vaší zahrady.  

 

Kompost – zahradníkovo zlato

Kompostovaci_ohradka_maly.jpg Podobně jako slovo komponovat vznikl i výraz kompost z latinského componere , což znamená skládat. Kompost je tak vlastně skladba, kompozice, a orchestrem, který ji hraje, jsou myriády mikroskopických i makroskopických rostlin a živočichů.  

 

Půda – tenká vrstvička života

Tím nejzákladnějším, a přesto tolik opomíjeným ekosystémem pro nás je půda. Třebaže tvoří jen nepatrnou slupičku na povrchu Země, bez ní bychom nemohli existovat.  

 
‹‹   Předchozí   1 2 3
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44         1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,